Dodatkowe 2 mln zł przeznaczył Zarząd Województwa Małopolskiego na sfinansowanie zadań związanych z wyłączeniem gruntów rolnych z produkcji. W ramach ogłoszonego – drugiego w tym roku - naboru można starać się m.in. o dofinansowanie modernizacji lub budowy zbiorników małej retencji lub dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Nabór potrwa do 15 czerwca br.

W ramach trwającego właśnie naboru można starać się m.in. o dotacje na zagospodarowanie istniejących zbiorników małej retencji lub budowę nowych. Ich właściwe utrzymanie musi jednak przyczynić się do zabezpieczenia upraw w okresie suszy oraz poprawić jakość gruntów użytkowych. Oznacza to, że nie można starać się np. o wsparcie finansowe na stawy rybne czy stopnie wodne. Warto skorzystać z tej szansy, bo maksymalne dofinansowanie tego typu zadań to aż 80%.

Zobacz także: Masz pomysł na wydanie publicznych pieniędzy? Zgłoś zadanie do 3. edycji BO Małopolska!

Ponadto, można też uzyskać dofinansowanie na:

-rekultywację i zagospodarowanie na cele użytkowe i przyrodnicze gruntów zniszczonych przez działalność człowieka,

-budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych,

-użyźnianie gleb o niskiej wartości produkcyjnej,

-wdrażanie i upowszechnianie wyników prac naukowo-badawczych związanych z ochroną gruntów rolnych,

-zakup sprzętu (pomiarowego i informatycznego) niezbędnego do prowadzenia ewidencji gruntów i ich ochrony.

O dotację na każde z tych zadań mogą starać się zarówno osoby prawne (m.in. gminy, firmy), jak i mieszkańcy (właściciele gruntów).

Zobacz także: Zostałeś rodzicem? Już możesz zarejestrować dziecko bez wychodzenia z domu! [Wideo]

W pierwszym tegorocznym naborze wniosków na zadania związane z wyłączeniem gruntów rolnych z produkcji zarząd województwa rozdzielił ponad 12 mln zł, które trafiły do gmin i osób fizycznych.

Więcej informacji o tym jak i gdzie składać wniosku tutaj.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Źródło/Fot: UM Województwa Małopolskiego