Bezproblemowe wiosenne zwalczanie chwastów w oziminach

Jesień 2023 roku była stosunkowo mokra w porównaniu z analogicznym okresem lat poprzednich, dlatego też zbiór kukurydzy na ziarno lub buraka cukrowego został opóźniony. Wykonanie zasiewów pszenicy ozimej zgodnie z przyjętym płodozmianem również było przeprowadzone później. Wiązało się to z niewykonaniem jesiennej eliminacji chwastów. Przebieg pogody — duża ilość opadów deszczu, również uniemożliwił wykonanie zabiegu herbicydowego w uprawach sianych w optymalnym terminie agrotechnicznym.

Zabieg wiosenny

Wiosna to okres, w którym zgodnie z przyjętymi zasadami agrotechniki zbóż ozimych również można wykonać zwalczania chwastów. Może mieć on charakter planowy, gdy jesienią nie była w ogóle wykonywana aplikacja środka chwastobójczego lub z założenia eliminacja chwastów została zaplanowana w układzie jesień — wiosna. 

Celem oprysku na chwasty wiosną może być również poprawa zabiegu jesiennego przy jego niezadowalającej skuteczności — stosowanie interwencyjne herbicydu.

W przypadku konieczności wykonania zabiegu wiosną produkt może być bardzo dobrze dopasowany do stanu zachwaszczenia plantacji, ponieważ można łatwo ocenić ich skład gatunkowy występujący na danym polu. Odpowiedni dobór herbicydu pozwoli na wyeliminowanie występujących gatunków chwastów. Nie będzie powodował też poniesienia niepotrzebnych kosztów związanych z wyborem środka o zbyt szerokim lub niewłaściwym spektrum zwalczanych chwastów.

Wiosenny zabieg korekcyjny

Jak wcześniej wspomniano, wykonywany jest on, ponieważ jesienna ochrona chwastobójcza nie spełniła swojej funkcji i na plantacji występują chwasty w nasileniu, które wskazuje na konieczność zastosowania herbicydu. Do aplikacji wiosennej można wybrać gotowy produkt lub zastosować mieszaninę zbiornikową o określonym i potrzebnym w konkretnej sytuacji spektrum zwalczanych chwastów.

Zabieg planowany — podstawowy

W sytuacji braku zabiegu jesiennego w zbożach ozimych wiosną jest duża liczba gatunków chwastów, które są w zróżnicowanych fazach rozwojowych. Zapewne na polu można spotkać najpopularniejszą przedstawicielkę chwastów jednoliściennych — miotłę zbożową. Obok niej występuje wiele gatunków chwastów dwuliściennych, w tym uznawane za najbardziej uciążliwe: przytulia czepna, chaber bławatek, mak polny, przetaczniki, bodziszek drobny. Wymienione gatunki to zaledwie początek listy, która lokalnie może mieć zróżnicowany skład.

W zabiegach podstawowych warto wykorzystać sprawdzone i polecane rozwiązania. Jednym z nich jest zestaw SunPak, który zwalcza wiele gatunków chwastów dwuliściennych oraz miotłę zbożową. Alternatywną dla niego mogą być herbicydy jedno lub nawet trzy składnikowe. Doskonałym przykładem wiosennego środka chwastobójczego jest Lancet Plus 125 WG.

Trudna wiosna 2024 roku

Zwalczanie chwastów planowane lub interwencyjne powinno być wykonane możliwie szybko. Jednak duża ilość wilgoci w glebie w okresie wiosennych pochodząca głównie z opadów deszczu znacznie ograniczyła możliwość wjazdu w pole. Nawet decyzja o pierwszej dawce azotu została przesunięta w czasie ze względu na brak warunków do wjazdu w pole. Podobny los spotkał zabiegi chwastobójcze — wybierając rozwiązanie, warto zwrócić uwagę na szerokie okno aplikacji, ponieważ fazy rozwojowe "uciekają" i w momencie możliwości wjazdu w pole mogą być poza okresem wskazanych w etykiecie produktu.

SunPak — szerokie okno aplikacji

Dużą zaletą SunPak jest elastyczność jego stosowania, ponieważ może być aplikowany wiosną do fazy liścia flagowego. Jest to szczególnie przydatne w przypadku braku wyznaczonego jasno terminu wjazdu w pole. Rozwiązanie nie tylko jest idealne do późnych zabiegów, ale z pełnym bezpieczeństwem dla roślin uprawnych, możliwa jest jego aplikacją wiosną już od fazy 3. liści.

Pozwala to na wykonanie "jednym opryskiwaczem" zabiegu zwalczania chwastów w zbożach ozimych, będących na różnych etapach rozwoju, bez konieczności analizy faz występujących na polu i weryfikowania z etykietą produktu.

SunPak może we wskazanym powyżej okresie być aplikowany we wszystkich najważniejszych gatunkach zbóż ozimych.