Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla seniorów w powiecie limanowskim
Od września osoby starsze i z chorobami przewlekłymi mogą korzystać z darmowych szczepień przeciwko pneumokokom. To ważna wiadomość dla wszystkich, którzy chcą zabezpieczyć się przed poważnymi infekcjami. Jakie kroki należy podjąć, by skorzystać z tej możliwości?
  1. Umówienie wizyty u lekarza POZ.
  2. Weryfikacja uprawnień do bezpłatnego szczepienia.
  3. Otrzymanie recepty z oznaczeniem „S”.
  4. Zrealizowanie recepty i wykonanie szczepienia.

Zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz sepsa - to tylko niektóre z chorób, które mogą wywołać pneumokoki. Bakterie te są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych oraz cierpiących na różne choroby współistniejące. Dlatego właśnie rządowy program darmowych szczepień przeciw pneumokokom, który ruszył 1 września 2023 roku, jest tak ważny dla zdrowia publicznego.

Objawy infekcji pneumokokowej nie są do lekceważenia. Wysoka gorączka, trudności w oddychaniu czy zmiana koloru paznokci na niebieski z powodu niedotlenienia to sygnały, które powinny nas skłonić do natychmiastowej reakcji. Szczepionka, która jest teraz dostępna za darmo dla osób powyżej 65 roku życia oraz dla tych z dodatkowymi schorzeniami, może zapobiec tym poważnym komplikacjom.

Warto pamiętać, że szczepienie przeciw pneumokokom może być wykonane jednocześnie ze szczepieniem przeciw grypie, co jest wygodnym rozwiązaniem dla wielu pacjentów. Dodatkowo, szczepionka nie wymaga przyjmowania kolejnych dawek, co czyni proces jeszcze prostszym i bardziej dostępnym.

Jeśli zatem należysz do grupy ryzyka, nie zwlekaj. Skorzystaj z możliwości, jakie daje bezpłatne szczepienie i zadbaj o swoje zdrowie oraz bezpieczeństwo. To jedna z tych decyzji, która może mieć realny wpływ na jakość Twojego życia w przyszłości.


Na podst. Powiat Limanowski