Odzież ochronna, aparaty tlenowe, radiotelefony, defibrylatory, a nawet samochody pożarnicze i ratowniczo-gaśnicze – między innymi taki sprzęt trafi do 73 małopolskich gmin, a za ich pośrednictwem – do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z całego regionu. Wszystko to dzięki rozstrzygniętemu właśnie konkursowi Bezpieczna Małopolska 2018.

-Konkursy, które organizujemy z myślą o strażakach z ochotniczych straży pożarnych cieszą się bardzo dużą popularnością. Z każdą kolejną edycją przybywa chętnych, którzy starają się o dotacje. Tylko w tym roku uda się wesprzeć aż 195 jednostek OSP, ale w całej historii konkursu Bezpieczna Małopolska, czyli od 2015 roku, z budżetu województwa przekazaliśmy ponad 2,1 mln zł, które trafiły do 321 jednostek OSP z Małopolski. Dzięki temu praca strażaków-ochotników jest nieco łatwiejsza, a mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie - przekonuje wicemarszałek Wojciech Kozak

Zobacz także: Masz pomysł na wydanie publicznych pieniędzy? Zgłoś zadanie do 3. edycji BO Małopolska!

W ramach tegorocznej, czwartej edycji konkursu Bezpieczna Małopolska na zapewnienie gotowości bojowej OSP z regionu Województwo Małopolskie przeznaczyło ponad 2,2 mln zł (czyli nieco więcej niż w poprzednich trzech edycjach razem wziętych). Dzięki temu aż 195 jednostek OSP będzie mogło wykorzystać przyznane dotacje na zakup nowoczesnego sprzętu niezbędnego podczas codziennych akcji ratowniczych, odzieży ochronnej oraz – po raz pierwszy w ramach tego konkursu – samochodów: 9 pojazdów ratowniczo-gaśniczych średnich oraz 16 samochodów pożarniczych lekkich.

Oprócz tego do strażaków-ochotników trafi m.in. 166 kompletów odzieży ochronnej do działań bojowych, 30 radiotelefonów, 14 agregatów prądotwórczych, 15 pilarek ratowniczych, 31 aparatów oddechowych, ponad 80 węży pożarniczych, 8 systemów selektywnego alarmowania, 8 pomp szlamowych, 5 defibrylatorów oraz 4 zestawy ratownictwa medycznego wraz z deskami ortopedycznymi. A dodatkowo latarki osobiste, motopompy pływające, kamery termowizyjne, drabiny, wentylatory oddymiające, mierniki gazowe, wyważarkę do drzwi czy zestaw do cięcia szyb.

Zobacz także: Zostałeś rodzicem? Już możesz zarejestrować dziecko bez wychodzenia z domu!

Lista gmin powiatu limanowskiego, które otrzymały dotację:

  1. Na przedmioty zapewniające gotowość bojową:
  • Kamienica 5 300,00 zł
  • Laskowa 10 492,00 zł
  • Limanowianin in">Limanowa 23 245,00 zł
  • Łukowica 12 899,00 zł
  • Tymbark 5 278,00 zł
2. Na samochody:
  • Dobra 80 000,00 zł
  • Jodłownik 50 000,00 zł
  • Limanowianin in">Limanowa Miasto 50 000,00 zł
Przypomnijmy, że Bezpieczna Małopolska to nie jedyne wsparcie samorządu województwa dla jednostek OSP. Drugim jest, ogłaszany od 2009 roku, konkurs Małopolskie Remizy, w ramach którego małopolskie gminy otrzymują pomoc finansową na realizację prac budowlano-remontowych w remizach OSP. Oprócz tego Województwo Małopolskie wspiera też grupy poszukiwawczo-ratownicze OSP, komendę wojewódzką PSP i Policji, a dzięki środkom z regionalnego programu operacyjnego za ponad 11 mln zł zakupiło 34 nowe wozy strażackie dla OSP z regionu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Źródło/Fot: UM Województwa Małopolskiego