Już kolejny raz w powiecie limanowskim miał miejsce „Limanowski Głos Profilaktyki”. 29 maja w ZS im. KEN w Tymbarku odbyła się trzecia edycja spotkania promującego przeciwdziałanie uzależnień wśród młodych ludzi.

Do akcji dołączyli nauczyciele, rodzice, osoby prezentujące instytucje oraz przedstawiciele powiatu Starosta Limanowski Jan Puchała, Wicestarosta Limanowski Mieczysław Uryga i Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Franciszek Dziedzina.

starosta-Limanowa

Zobacz także: Powiat otrzymał dodatkową promesę na odbudowę mostu w Owieczce [Zdjęcia]

Tegoroczna edycja zakładała prelekcje takie jak m.in. „Nowe narkotyki – skutki zażywania i zagrożenia” – wykład o nowych narkotykach, skutkach ich zażywania oraz zagrożeniach z tym związanych, o których mówił asp. sztab. Robert Bretner z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Następnie o sposobach rozpoznawania i udzielania pomocy w różnych sytuacjach opowiedział przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej. Wykłady zamknęła debata pn.: „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie, możesz mieć na nie wpływ- ratujemy i uczymy ratować”, podczas której zaproszeni goście – specjaliści odpowiadali na pytania uczniów z zakresu szeroko pojmowanego bezpieczeństwa. Debatę prowadziła st. sierż. Iwona Pawlik Asystent Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Limanowej.

liceum Tymbark

Dzisiejsze wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do Was Drodzy Uczniowie, ponieważ ma ono na celu kreowanie wśród Was wzorców bezpiecznego życia wolnego od wszelkich uzależnień. Jestem przekonany, że spotkanie to pozostawi ślad w Waszej pamięci i pomoże w podejmowaniu trudnych, codziennych decyzji, mających niejednokrotnie wpływ na Wasze przyszłe życie - mówił podczas inauguracji trzeciej edycji wydarzenia Starosta Limanowski Jan Puchała

starostwo Limanowa

Podczas wydarzenia nie zabrakło także pokazu tańca nowoczesnego przygotowanego przez młodzież szkolną oraz pokaz technik interwencyjnych klas mundurowych, wojskowych, policyjnych i jednostki tymbarskiego Strzelca.

szkola policyjna Tymbark

Zobacz także: Dlaczego w przyszłości będziesz mieszkać w dużym mieście? Dr Kudłacz o globalizacji

Młodzież mogła korzystać również ze stoisk profilaktycznych Komendy Powiatowej Policji w Limanowej – na stoisku odbywał się pokaz tresury psa służbowego, Komendy Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej, gdzie strażacy zaprezentowali pokaz gaszenia pożarów cieczy, strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Tymbarku prezentujących sprzęt hydrauliczny do cięcia wraków samochodów podczas wypadków drogowych, Auto Moto Klubu w Limanowej, na którym członkowie Auto Moto Klubu Limanowianin in">Limanowa zaprezentowali atrakcje m.in. symulator dachowania, Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Limanowej gdzie można było wykonać badanie poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz przejść tor przeszkód z alkogoglami lub narkogoglami, Jednostki Tymbarskiego Strzelca OSW- na stoisku odbył się pokaz broni oraz wyposażenia żołnierza Wojska Polskiego.

starostwo Limanowa

 

Podsumowaniem dnia pełnego atrakcji, był happening społeczności „Profilaktyka, a Ty”, a po nim „Zryw Wolnych Serc” czyli apel realizowany w tym samym czasie i formie na terenie całego kraju, polegający na uprzednim położeniu prawej dłoni na sercu i wybijaniu przez 60 sekund jego rytmu. Około godziny 12.00 komendant posterunku policji w Tymbarku kom. Dariusz Biedroń odczytał odezwę społeczności „Profilaktyka, a Ty”, a następnie wszyscy uczestnicy wykonali gest zjednoczenia się we wspólnym działaniu z całą Polską – symbol promowania życia wolnego od uzależnień.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Źródło: Starostwo Powiatowe w Limanowej