Powiat Limanowa: II miejsce w konkursie “O Tarczę Szkoły z Życiem” dla Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku
Edukacja / Informacje
Konkurs został zorganizowany przez Fundację DKMS. Wzięło w nim udział 155 szkół ponadpodstawowych. Zespół Szkół w Tymbarku zdobył II miejsce z wynikiem 98 zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku.
Szkoła od wielu lat organizuje Dzień Dawcy Szpiku poprzedzony kampanią edukacyjną. Ma na swoim koncie setki zarejestrowanych potencjalnych dawców, którymi są pracownicy, uczniowie i ich rodziny.
Dawcą szpiku może być osoba, która spełnia określone warunki formalne i zdrowotne:
• ma 1855 lat,
• ma zdolność do czynności prawnych,
• waży więcej niż 50 kg, a wskaźnik BMI nie przekracza 40 (wykluczone są osoby z niedowagą i znaczną otyłością),
• nie choruje na choroby psychiczne,
• nie ma przewlekłych, wykluczających schorzeń ujętych na specjalnej liście.
Wśród dyskwalifikujących stanów wymienia się m.in. niewydolność nerek lub wątroby, czynną chorobę nowotworową, schorzenia autoimmunologiczne, choroby zakaźne (np. WZW, AIDS), stan po transplantacjach lub wielokrotnych, rozległych zabiegach operacyjnych. Ostateczną decyzję o wpisaniu na listę dawców podejmuje kwalifikujący kandydata lekarz.
Fundacja DKMS to międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego. Jej misją jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku.
Fundacja działa w Polsce od 2008 roku, posiada status Organizacji Pożytku Publicznego oraz Ośrodka Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. W ciągu ponad 11 lat Fundacja zarejestrowała w Polsce ponad 1 700 000 potencjalnych Dawców. Celem statutowym Fundacji jest działalność w zakresie wspierania osób potrzebujących pomocy ze względu na ich stan fizyczny, psychiczny lub emocjonalny; promowania nauki oraz badań w dziedzinie przeszczepiania komórek macierzystych oraz promocji zdrowia publicznego.
Pamiętaj: “Pomożesz masz to w genach”
Starostwo Powiatowe w Limanowej, powiat.limanowski.pl/blog/ii-miejsce-w-konkursie-o-tarcze-szkoly-z-zyciem-dla-zespolu-szkol-im-ken-w-tymbarku/
Ostatnie Artykuły

Lato z przewodnikiem wraca na szlaki. W planie Gorce, Jura i Babia Góra

Biblioteka szuka wolontariuszy. Dołączać mogą już trzynastolatkowie

Dwie drogi w Łukowicy już po przebudowie. Kierowcy zyskali pewniejszy przejazd

Warszawa w jednym wyjeździe. Uczniowie z Kasinki Małej zobaczyli stolicę od środka

Dwie drogi w Limanowskiem wchodzą w przebudowę na ważnych odcinkach

W muzeum o wojnie bez karabinu. Spotkanie o sztuce okopowej

Śpiewana lekcja historii i pisarka od Wojtka porwały uczniów

W leśnej kapliczce pod Krzystonowem spotkały się trzy gminy

ON STAGE w Limanowej - taneczny finał sezonu, który wypełni LDK

Goście z Jarocina odkryli Zagórzańskie Dziedziny. Wystarczył jeden dzień

Rolnicy mogą otrzymać ankietę. Ruszyło obowiązkowe badanie gospodarstw

Dzieci opowiedzą o wsparciu i bezpieczeństwie. W gminie Mszana Dolna rusza konkurs

Młodzi biegacze opanowali park. Na starcie stanęło blisko 200 dzieci

Pamięć o ofiarach obozów wróci do Limanowej – zaplanowano trzy uroczyste punkty
Przydatne dane teleadresowe
- Gorczański Park Narodowy - bilety, szlaki, godziny i kontakt
- Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrej - kontakt, filie, godziny otwarcia
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Konopnickiej w Dobrej - kontakt, oferta i zapisy
- Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej - godziny, katalog online, karta czytelnika
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Mszanie Górnej - kontakt, godziny, dojazd
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Laskowej - kontakt, działy i zasięg terytorialny
