Ceny mieszkań w Mszanie Dolnej: 7 153 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Mszanie Dolnej wynosi 7 153 zł/m². To o 460 zł/m², czyli 6,9%, więcej niż średnia z 2025 r. Zestawienie obejmuje ostatnie 24 miesiące i pokazuje ceny transakcyjne z aktów notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających publikowane w ogłoszeniach. Dla kupujących istotny jest również poziom całkowitego wydatku: mediana ceny lokalu wynosi 315 000 zł.
Redakcja limanowskie.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w Mszanie Dolnej: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ceny działek w Mszanie Dolnej
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Mszana Dolna na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w Mszanie Dolnej: najważniejsze liczby
- 7 153 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
- 460 zł/m², czyli 6,9% - wzrost wobec średniej z 2025 r.
- 6 443-7 964 zł/m² - przedział obejmujący połowę cen za metr.
- 315 000 zł - mediana ceny zakupu; mediana powierzchni wynosi 46 m².
- 24% - wzrost ceny metra od 2020 r., średnio 3,6% rocznie.
Mediana ceny całkowitej i mediana powierzchni opisują odrębne cechy sprzedawanych mieszkań. Przy planowaniu budżetu warto więc patrzeć zarówno na stawkę za metr, jak i na kwotę potrzebną do zakupu konkretnego lokalu.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
| Rynek | Mediana zł/m² |
|---|---|
| pierwotny (deweloperski) | 6 725 |
| wtórny | 7 633 |
6 725 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 7 633 zł/m² na wtórnym oznacza, że mieszkania deweloperskie były 11,9% tańsze. Taki układ cen może wynikać z różnic lokalizacji, powierzchni i stopnia przygotowania lokali do zamieszkania. Sam status nowego mieszkania nie przesądza o wyższej cenie.
* w rejestrze niewiele danych dla tego segmentu - wartość orientacyjna
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 45-55 m² (2-pok.) | 7 302 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna
Dla mieszkań o powierzchni 45-55 m² mediana wynosi 7 302 zł/m². Przy porównywaniu ofert w tym segmencie znaczenie ma nie tylko powierzchnia, lecz także funkcjonalność układu: podobny metraż nie musi zapewniać takiej samej użyteczności mieszkania.
Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
| Rejon | zł/m² (oba rynki) |
|---|---|
| Gocałów | 6 616 * |
| Morgi | 5 772 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna
W prezentowanym zestawieniu wyższą medianę ma rejon Gocałów: 6 616 zł/m². Dla rejonu Morgi wynosi ona 5 772 zł/m². Mapa pozwala powiązać poziom cen z położeniem nieruchomości i uzupełnia porównanie według metrażu oraz rodzaju rynku.

Ceny działek w Mszanie Dolnej
138 zł/m² wynosi mediana ceny działek z ostatnich 24 miesięcy, a 1 134 m² to mediana powierzchni sprzedawanej parceli. Przy wyborze gruntu cena metra powinna być rozpatrywana razem z możliwościami zabudowy, dostępem do drogi i uzbrojeniem - te cechy wpływają na koszt wykorzystania nieruchomości.
Więcej aktualności z Limanowej znajdziesz na stronie głównej limanowskie.pl, a wydarzenia i imprezy na najbliższe dni zawsze na limanowskie.pl/wydarzenie.
Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy zakupie mieszkania za 315 000 zł na rynku wtórnym trzeba uwzględnić koszty poza ceną lokalu. Podatek PCC według stawki 2% wynosi około 6 300 zł; zwolnienie obejmuje osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie.
Maksymalna taksa notarialna to do około 2 497 zł z VAT, przy czym wynagrodzenie notariusza można negocjować. Opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT. Do porównania budżetów warto dołączyć również zakres prac potrzebnych przed zamieszkaniem.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
Historia cen pokazuje wzrost z 5 788 zł/m² w 2020 r. do 7 153 zł/m² obecnie. Łączna zmiana wynosi 24%, a średnie roczne tempo to 3,6%. Poniższy wykres przedstawia przebieg zmian w dłuższym horyzoncie.

Mszana Dolna na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
11 492 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa małopolskiego. W Mszanie Dolnej metr kosztuje o 4 339 zł mniej.
Powiat limanowski wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 6 677 zł/m²; rok wcześniej było to 6 029 zł/m², co oznacza wzrost o 10,7%. W samym mieście średnia z aktów za cały 2024 r. wyniosła 6 223 zł/m², czyli o 454 zł mniej niż mediana powiatu.
Wszystkie miasta w poniższym porównaniu mają wyższe mediany niż Mszana Dolna.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Mszana Dolna | - | 7 153 | - |
| Rabka-Zdrój | 10 km | 8 617 | +20,5% |
| Nowy Targ | 22 km | 10 030 | +40,2% |
| Limanowa | 24 km | 7 825 | +9,4% |
| Wieliczka | 34 km | 11 073 | +54,8% |
W mieście Rabka-Zdrój różnica wynosi 1 464 zł/m², czyli 20,5%.
Komentarz analityczny
6,9% bieżącego wzrostu wobec średniej z 2025 r. przewyższa długookresowe tempo 3,6% rocznie. Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, zależy zatem od przyjętego horyzontu: lokalny rynek pozostaje powyżej wcześniejszych poziomów, ale tempo zmian nie jest stałe.
W Polsce ceny mieszkań w II kwartale 2026 r. wzrosły o 6,3% rok do roku (źródło: GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Lokalny wzrost wpisuje się więc w kierunek ogólnopolski.
Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wyniosło we wrześniu 2026 r. 5,98%, wobec 5,99% w sierpniu (źródło: NBP, dane za wrzesień 2026 r., opublikowane 30 października 2026 r.). Koszt finansowania wpływa na budżety nabywców, a przez nie na możliwość akceptowania cen sprzedających.
Co dalej z cenami? Jeśli dostępność kredytów będzie się poprawiać, może wspierać popyt również lokalnie. Jeśli podaż mieszkań będzie rosła szybciej niż zainteresowanie zakupem, może zwiększać przestrzeń do negocjacji. Twardych prognoz nie stawiamy.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Mszanie Dolnej?
Mediana wynosi 7 153 zł/m², a połowa cen mieści się w przedziale 6 443-7 964 zł/m².
Czy ceny mieszkań w Mszanie Dolnej rosną, czy spadają?
Mediana jest o 460 zł/m², czyli 6,9%, wyższa niż średnia z 2025 r.
Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?
Spośród prezentowanych rejonów wyższą medianę ma rejon Gocałów: 6 616 zł/m². Niższa dotyczy rejonu Morgi: 5 772 zł/m².
Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?
Nie w tym zestawieniu: mediana wynosi 6 725 zł/m² na rynku pierwotnym i 7 633 zł/m² na wtórnym.
Ile kosztuje działka w Mszanie Dolnej?
Mediana wynosi 138 zł/m², a mediana powierzchni parceli to 1 134 m².
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 12 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 24 miesięcy - akty notarialne z datami od 25 kwietnia 2025 do 6 lipca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (6 transakcji) i wtórny (6); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-07-06; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

Inwestycje, wybory i bezpieczeństwo w październikowej „Naszej Gminie”

Limanowska Słaza 2025 wyszła poza salę. Pierwszy dzień także online

W Łososinie Górnej otworzą Izbę Pamięci podczas obchodów niepodległości

Przysięga strzelców, Apel Poległych i koncert. Dwa dni obchodów w Mszanie Dolnej

Bezpłatne przejazdy dla krwiodawców i sytuacja szpitala trafią pod obrady rady

Na drodze z Limanowej do Mordarki rusza naprawa. Kierowców czeka ruch wahadłowy

Naprawy dróg między Męciną a Kłodnem. Kierowców czeka ruch wahadłowy

Odnowiony cmentarz wojenny w Tymbarku zostanie poświęcony podczas uroczystości

90 lat spółdzielni i stare odmiany drzew. Jesienne targi w Limanowej

Nocne roboty na Tarnowskiej i Witosa. Ruch będzie wahadłowy

Adam Chmielowski porzucił sławę dla ubogich. „Nędzarz i Madame” w Limanowej.

Dwie przyczepy warte 190 tys. zł zabezpieczone. Podejrzenie dotyczy numerów VIN

Ceny mieszkań: Limanowa i Mszana Dolna - barometr cen transakcyjnych

Remont ulicy Marszałkowicza ruszy niezwłocznie. Umowa opiewa na 170 tys. zł
Przydatne dane teleadresowe
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Konopnickiej w Dobrej - kontakt, oferta i zapisy
- Apteki Kamienica, powiat limanowski - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Gminny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kasince Małej - kontakt i podstawowe informacje
- Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej - bilety, godziny, wystawy i dojazd
- Apteki Łukowica, powiat limanowski - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Urząd Stanu Cywilnego Dobra - kontakt, godziny, e-usługi
