Uczniowie klas IV - VII ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej pod opieką nauczycieli wyruszyli na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Zobacz relację z tej trzydniowej przygody!

Pierwszym punktem programu była wizyta w Centrum Kulturowo - Archeologicznym w Nowej Słupi. Jest to park, w którym zrekonstruowano obiekty, właściwe dla budownictwa barbarzyńskiego oraz rzymskiego. Uczniowie obejrzeli obiekty i wzięli udział w pokazach starożytnego kowalstwa, garncarstwa i innych rzemiosł.

Zobacz także: Polski Związek Piłki Nożnej szuka talentów na Limanowszczyźnie. Młody zawodnik z powołaniem!

Następnie udaliśmy się na Łysą Górę, gdzie zwiedzaliśmy Sanktuarium na Świętym Krzyżu –wrażeniami dzielą się uczestnicy wycieczki. Przewodnik opowiadał o historii Klasztoru. Mieliśmy okazję zobaczyć skalne rumowisko, charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich, tzw. gołoborze i ścisły rezerwat przyrody obejmujący las jodłowo - bukowy.

Drugi dzień wycieczki powitał wszystkich słońcem i bezchmurnym niebem. Po śniadaniu zwiedzano Kielce - stolicę województwa świętokrzyskiego. Najpierw odwiedziliśmy Energetyczne Centrum Nauki – relacjonują uczniowie z Mszany Górnej. Znajduje się tam 28 interaktywnych stanowisk przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania, np. ważący ponad 750 kg kołowrót, który formą nawiązuje do kombajnu górniczego, ale napędzanego siłą ludzkich mięśni. Obiekt wzbudził nasze zainteresowanie, ponieważ poprzez zabawę mogliśmy się wiele dowiedzieć o otaczającym nas świecie. Potem wzięliśmy udział w warsztatach w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, a na koniec zwiedzaliśmy centrum Kielc. W programie była m. in. ulica Sienkiewicza - jeden z najdłuższych deptaków w Polsce, Wzgórze Zamkowe i Kadzielnia.

Zobacz także: Co dalej z balneologią? Ważna decyzja Rady Powiatu podjęta!

Trzeci dzień zapowiadał się równie ciekawie i atrakcyjnie. Na początek uczestnicy świętokrzyskiej przygody pojechali do Oblęgorka, dworku Sienkiewicza, który pisarz otrzymał w darze od społeczeństwa z okazji 25-lecia pracy literackiej. Od 1958 r. w pałacu znajduje się muzeum poświęcone jego życiu i twórczości. Liczne fotografie, fragmenty listów i zachowane wspomnienia, pozwoliły przenieść się wszystkim w czasie i poczuć, jak gość oblęgorskiego pałacyku z dawnych lat. Kolejną atrakcją była wizyta w Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Obiekt popularyzuje nowoczesną naukę poprzez zabawę. Tematem wystawy jest zdrowy organizm ludzki. Składa się na nią wiele stanowisk multimedialnych, gdzie uczniowie mieli okazję przeprowadzić eksperymenty poznając tajemnice swojego ciała.

Przedostatnim punktem wycieczki był Zamek w Chęcinach wzniesiony na grzbiecie skalistego wzgórza (367 m. n. p. m.), na przełomie XIII i XIV wieku. Nagrodą za „zdobycie” 162 stopni o własnych siłach był piękny krajobraz Gór Świętokrzyskich.

Zobacz także: Chwila nieuwagi opiekunów mogła skończyć się tragicznie. Czterolatek miał sporo szczęścia!

Wreszcie dojechaliśmy do najpiękniejszej jaskini - Jaskini Raj, która zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych – dodają uczestnicy wycieczki. Zobaczyliśmy występujące tam skupiska stalaktytów i stalagmitów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu.

-Ta wycieczka należała do bardzo ciekawych i atrakcyjnych. Zostanie w naszej pamięci. Polecamy wszystkim ziemię kielecką. Naprawdę warto poznać i zwiedzić ten rejon Polski – podsumowują Zagórzanie.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Źródło/Fot. UG Mszana Dolna