Stary Sącz i Piwniczna-Zdrój to miejscowości, które odkrywali na nowo uczestnicy projektu "Aktywny i bezpieczny senior" z gminy Słopnice. Wspólne zwiedzanie lokalnych i często niedocenianych atrakcji spotkało się z wielkim entuzjazmem uczestników!

Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzenie Starego Sącza i klasztoru Klarysek. To miejsce, w którym została pochowana Królowa Jadwiga, żona Władysława Łokietka i matka Kazimierza Wielkiego.To historyczne miejsce przywołało szczegóły z serialu „Korona Królów”, o którym seniorzy żywo dyskutowali podziwiając w muzeum podobizny władców, którzy bywali częstymi gośćmi w klasztorze. Następnie seniorzy przeszli koło źródełka św. Kingi i udali się do ołtarza papieskiego, pod którym znajduje się sala poświęcona wizycie Jana Pawła II i jego pontyfikatowi.

Zobacz także: Już jutro Festyn Parafialny w Słopnicach. Gwiazdą wieczoru Andrzej Rosiewicz!

Adam-Sołtys-Słopnice

Druga część wyjazdu to zwiedzanie Piwnicznej-Zdroju.

-Wodę „Piwniczankę” znamy z charakterystycznych butelek w naszych sklepach. Ale prawdziwa piwniczanka smakuje całkiem inaczej a piliśmy ją wprost ze źródła na Zawodziu. Jest to woda bogata w magnez i żelazo a zawiera też nieco siarki. Stąd też ma ciekawy smak i zapach. Przy pierwszych łykach bywało różnie. Ale później był drugi kubek i trzeci a nawet jeszcze więcej. Podziwialiśmy też nowy park zdrojowy pełen alejek i ciekawej roślinności. Na koniec wróciliśmy do Słopnic - podsumowują seniorzy.

piwniczna-zdrój-atrakcje

To już druga w tym roku impreza, zorganizowana w ramach projektu "Aktywny i bezpieczny senior".

-Ma on na celu podtrzymywanie aktywności ruchowej seniorów, dlatego też wybieramy takie trasy aby w wycieczkach mogli wziąć udział seniorzy o różnej sprawności. Nie są one zbyt trudne, ale też pokazują bogactwo naszego regionu. Seniorzy często mówią: „To nasze dzieci jeżdżą po świecie szukając atrakcji a nie wiedzą jakie cuda tutaj mamy”. To się odnosi nie tylko do Starego Sącza, ale też do Śnieżnicy gdzie byliśmy poprzednio i do wielu innych perełek Sądecczyzny - informuje Edward Sroka Kierownik GOPS w Słopnicach.

Zobacz także: Zarząd Powiatu z absolutorium, budżet z nadwyżką. Zobacz jak głosowali radni [Zdjęcia]

ołtarz papieski Stary Sącz

Projekt realizowany z dużym powodzeniem w Słopnicach, już trzeci raz z rzędu, jest dofinansowany ze środków Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, a część wycieczkowa w całości jest finansowana przez Gminę Słopnice.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Źródło/Fot. UG Słopnice