Artroskopia barku - powrót do zdrowia i rokowania

Artroskopia barku to zabieg chirurgiczny, w którym lekarz bada staw barkowy za pomocą artroskopu. Wspólnym celem tej procedury jest diagnozowanie i leczenie stanów powodujących ból i ograniczających zakres ruchu barku. Czas powrotu do zdrowia po tej operacji w Nowa Ortopedia różni się w zależności od tego, co zostało zrobione podczas zabiegu. Pacjenci mogą spodziewać się wypisania lub odesłania do domu w ciągu 24 godzin po zabiegu. Rokowanie dla tego zabiegu jest również zmienne, w zależności od tego, co zostało zrobione podczas zabiegu. Jeśli pacjent ma pomyślny wynik operacji, powinien spodziewać się pełnego zakresu ruchu i ulgi w bólu w stawie barkowym. Artroskopia barku jest zabiegiem wykonywanym przez chirurga ortopedę w celu diagnozowania i leczenia bólu barku. Artroskopia w Nowa Ortopedia może być stosowana do diagnozowania i leczenia określonych schorzeń barku. Głównym celem tego artykułu jest wyjaśnienie wszystkiego, co musisz wiedzieć o powrocie do zdrowia i długoterminowym rokowaniu po artroskopowej operacji barku.

Co to jest artroskopia?

Artroskopia to mało inwazyjna procedura stosowana do diagnozowania i leczenia szerokiego zakresu schorzeń stawów i tkanek miękkich. Chirurg ortopeda wykonuje jedno lub więcej małych nacięć, wprowadza małą kamerę i usuwa małe fragmenty tkanki w zależności od potrzeb. Artroskopia jest często stosowana wraz z innymi technikami chirurgicznymi, takimi jak otwarta chirurgia stawów czy chirurgia endoskopowa. Stanowi ona część szerszej specjalizacji medycyny sportowej i jest często stosowana w leczeniu urazów związanych z uprawianiem sportu. Artroskopia wykonywana jest przy użyciu małego mikroskopu chirurgicznego z dołączoną kamerą, który wprowadzany jest do przestrzeni stawowej przez niewielkie nacięcia. Pozwala to chirurgowi na oglądanie i operowanie wewnątrz stawu podczas oglądania obrazów na monitorze. Jest to tzw. chirurgia artroskopowa lub endoskopowa.

Chirurgia artroskopowa w leczeniu schorzeń barku

Przednie zwichnięcie barku jest najczęstszym zwichnięciem barku, stanowiącym około 50% wszystkich zwichnięć. Zwichnięcie przednie barku jest spowodowane nagłym upadkiem na wyciągniętą rękę, która obraca ramię, powodując pociągnięcie kości ramiennej do tyłu i w dół. Podczas tego zdarzenia głowa kości ramiennej przesuwa się do tyłu, poza swoją panewkę. Ryzyko wystąpienia nawrotowego zwichnięcia jest wysokie u osób młodych, aktywnych, uprawiających sport. Wiele z tych osób wybiera artroskopię stawu i naprawę

Chirurg może zalecić naprawę z lub bez techniki szycia, która wykorzystuje miniaturowe igły wprowadzane przez skórę. Labrum to pierścień chrząstki, który pokrywa wewnętrzną stronę stawu barkowego. Rozdarcie błony maziowej jest częstym urazem u sportowców, zwłaszcza u miotaczy baseballu i tenisistów. Pacjenci z rozerwaniem błony maziowej mogą odczuwać ból, niestabilność i/lub uczucie klikania lub wyskakiwania w barku. Urazy te są diagnozowane za pomocą badania fizycznego, badania MRI, a czasami artroskopii.

Zwichnięcie przednie barku jest najczęstszym zwichnięciem barku, stanowiącym około 50% wszystkich zwichnięć. Zwichnięcie przednie barku jest spowodowane nagłym upadkiem na wyciągniętą rękę, która obraca ramię, powodując pociągnięcie kości ramiennej do tyłu i w dół. Podczas tego zdarzenia głowa kości ramiennej przesuwa się do tyłu, poza swoją panewkę. Ryzyko wystąpienia nawrotowego zwichnięcia jest wysokie u osób młodych, aktywnych, uprawiających sport. Wiele z tych osób wybiera artroskopię stawu i naprawę Bankarta jako preferowaną opcję leczenia.

Kluczowe kroki do powrotu do zdrowia po operacji artroskopowej Istnieje kilka kluczowych kroków, aby powrót do zdrowia po operacji artroskopowej był jak najbardziej płynny:

  • Odpoczynek - przez pierwsze kilka dni po operacji powinieneś jak najwięcej odpoczywać. W razie potrzeby możesz przyjmować leki przeciwbólowe. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś unikać robienia czegokolwiek, co obciąża Twój bark. Dotyczy to podnoszenia przedmiotów, kąpieli i prowadzenia samochodu.
  • Podnieś ramię - chirurg doradzi Ci, w jakiej pozycji powinieneś trzymać ramię. Często pomocne jest utrzymywanie ramienia uniesionego powyżej serca, na ile to możliwe. Utrzymywanie ramienia w pozycji uniesionej pomoże zmniejszyć obrzęk i ułatwi gojenie.
  • Trzymaj ramię poniżej serca - przepływ krwi w ramieniu poprawi się, jeśli ramię będzie znajdowało się poniżej serca.
  • Ucisk - chirurg może zalecić noszenie odzieży uciskowej lub bandaża.
  • Leki - może być konieczne przyjmowanie leków przeciwbólowych na receptę.
  • Fizykoterapia - jest ona pomocna w odzyskaniu siły, zapobieganiu sztywności i odzyskaniu zakresu ruchu.
  • Przechowywanie miejsca operacji - nacięcia muszą być przykryte i utrzymywane w suchości, aby uniknąć infekcji. Twój chirurg udzieli Ci szczegółowych instrukcji, jak to zrobić.