Tegoroczne uroczyste obchody dożynkowe w gminie Słopnice były splotem dwóch ważnych uroczystości – święta plonów obchodzonych przez rolników oraz święta pszczelarzy połączonego z poświęceniem i nadaniem sztandaru.

Całość uroczystości, miała miejsce 12 sierpnia i przebiegała w duchu zwyczajów związanych z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw oraz tradycji bartniczych i pszczelarskich.

Polecamy: Blisko tysiąc turystów na Łopieniu w ramach Odkryj Beskid Wyspowy 2018 [zdjęcia]

Tradycyjnie uroczystość rozpoczął korowód dożynkowy, który przeszedł z centrum Słopnic Dolnych do kościoła parafialnego pw. św. Jana Pawła II. Uczestniczyły w nim delegacje i poczty sztandarowe kół pszczelarzy zrzeszonych z Karpackim Związku Pszczelarzy w Nowym Sączu, oraz goszczący ich, członkowie Koła Pszczelarzy w Słopnicach, delegacje miast partnerskich,delegacje z wieńcami dożynkowymi, ochotnicze straże pożarne, orkiestra Wiolin, dyrektorzy szkół, radni, sołtysi, szermierze z Zamku Orawskiego na Słowacji oraz zaproszeni goście i mieszkańcy Słopnic.

Wieńce, naręcza owoców tegorocznych zbiorów i produkty pszczele rolnicy i pszczelarze złożyli na ołtarzu podczas dziękczynnej mszy ofiarowanej w intencji rolników i pszczelarzy koncelebrowanej przez ks. Jana Gniewka, ks. Stanisława Kumiegę (który skierował do zebranych homilę) oraz opiekuna duchownego Karpackiego Związku Pszczelarzy ks. Jana Wnęka, a także ks. seniora Mariana Kaima, ks. Edwarda Kęskę i ks. Jacka Kurcza. W czasie mszy św. kapelan pszczelarzy dokonał uroczystego poświęcenia sztandaru Koła Pszczelarzy w Słopnicach.

Polecamy: Dostałeś takiego SMS-a? To test nowego systemu - alert RCB

Po mszy korowód dożynkowy udał się na plac obok urzędu gminy gdzie odbywała się dalsza część obchodów. Tutaj, starostowie dożynkowi Anna i Daniel Ślazyk ze Słopnic Górnych oraz Maria Ryż i Jan Kowalczyk ze Słopnic Dolnych przekazali chleby na ręce gospodarzy imprezy: wójta Adama Sołtysa, Starosty Limanowskiego – Jana Puchały, oraz Przewodniczącej Sejmiku Województwa Małopolskiego – Urszuli Nowogórskiej przekazując im tym samym przewodniczeniem dalszej części obchodów. W dalszej części uroczystości nastąpił moment przekazania sztandaru dla Koła Pszczelarzy w Słopnicach przez Prezesa Karpackiego Związku Pszczelarzy Stanisława Kowalczyka. Sztandar został przekazany na ręce Prezesa Koła ze Słopnic Kazimierza Pachuta.

Po przekazaniu sztandaru prezes przedstawił historię pszczelarstwa w Słopnicach i dokonał prezentacji sztandaru, na którym znalazł się św. Ambroży, herb Gminy Słopnice oraz ul z lokalnych pasiek. Prezesi Stanisław Kowalczyk i Kazmierz Pachut uhonorowali gospodarzy dożynek oraz delegatów zagranicznych medalami 40-lecia działalności Karpackiego Związku Pszczelarzy w Nowym Sączu.

Do wyróżnień zostali poproszeni rolnicy i hodowcy zwierząt, dla których przygotowano specjalne wyróżnienia i podziękowania związane z ich osiągnięciami w zakresie upraw i hodowli. Wyróżniono Henryka Kulpę – za sukcesy w hodowli czerwonego bydła polskiego, Danutę Florek, Stanisława i Ryszarda Piaskowych za sukcesy w produkcji serów owczych, Annę i Tadeusza Ślazyków za uzyskanie tytułu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2018” w konkursie organizowanym przez KRUS. Po części oficjalnej przyszła pora na część artystyczną. Jako pierwsi wystąpili szermierze z Zamku Orawskiego z miejscowości o nazwie Orawskie Podzamcze. Po nich odbył się występ Zespołu Regionalnego „Słopnicki Zbyrcok”. Konkursy z nagrodami przeprowadziło natomiast Radio RDN z Nowego Sącza podczas „Kwadransu z Radiem”. Następnie na scenie wystąpił Zespół „Teraz MY”, który zaprezentował swoje najpopularniejsze utwory. Ostatnim punktem programu był festyn taneczny poprowadzony przez zespół Warasy z Zaskala.

Polecamy: Wybory samorządowe 2018 - znamy dokładną datę!

W czasie imprezy goście i mieszkańcy chętnie odwiedzali stoiska, gdzie można było degustować: smakołyki kuchni regionalnej przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Słopnic, miód i produkty pszczele przygotowane przez Koło Pszczelarzy w Słopnicach oraz sery owcze serwowane przez państwa Piaskowych ze Słopnic. Najmłodsi mogli spędzić czas na placu zabaw ze zjeżdżalniami i karuzelą. Pomocą medyczną służyły natomiast pielęgniarki Prywatnej Praktyki Pielęgniarskiej ze Słopnic.

Głównymi organizatorami wydarzenia była Gmina Słopnice oraz Koło Pszczelarzy w Słopnicach.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło/fot. UG Słopnice