Jak stworzyć industrialną aranżację mieszkania?

W nowoczesnej architekturze mieszkaniowej bardzo popularny jest obecnie styl industrialny. Pragniesz urządzić mieszkanie w takim stylu? Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz, czym charakteryzują się projekty industrialnych wnętrz.

Styl industrialny jest stosunkowo młodym nurtem architektury wnętrz. Jego początki przypisuje się latom pięćdziesiątym ubiegłego wieku, kiedy to Stany Zjednoczone zmagały się z ekonomicznym kryzysem. Na skutek problemów gospodarczym zamykano wiele zakładów przemysłowych oraz fabryk. Wielkie świecące pustkami poprzemysłowe budynki stały się dobrym sposobem na niedrogie przestrzenie mieszkalne. Z czasem, gdy potencjałem tego typu wnętrz zaczęli się interesować światowej sławy architekci, stworzony został nowy nurt - styl industrialny.

Styl industrialny - czym się charakteryzuje

Klasyczny styl industrialny w dużej mierze uwarunkowany jest kształtem budynku. Charakterystycznymi jego cechami są między innymi: wysokie stropy w bardzo obszernych i otwartych przestrzeniach, surowość i minimalizm wystroju, a także duża ilość przestronnych przeszkleń (najczęściej zlokalizowanych także przy suficie). Styl industrialny nierozerwalnie wiąże się z minimalizmem, a czasem wręcz surowym klimatem, któremu sprzyja eksponowanie charakterystycznych dla przemysłowych wnętrz elementów najróżniejszych instalacji. Mogą to być między innymi rury od klimatyzacji, rury instalacji centralnego ogrzewania lub wody. Klasycznym przykładem wpływu stylu industrialnego na budownictwo mieszkaniowe są zwisające z sufitu na kablach ozdobne żarówki.

W stylu industrialnym znakomicie sprawdzają się materiały pochodzenia naturalnego, a w szczególności drewno, wełna oraz szkło, które przyczynia się do tworzenia transparentnych wnętrz. Doskonałym przykładem elementów wykorzystywanych w tego typu stylistyce są meble z manufaktury Platformamebli.pl, w których postawiono na połączenie czarnej stali z charakteryzującym się wyrazistymi słojami drewnem.

Styl industrialny - dodatki

W aranżacjach zaprojektowanych w industrialnym stylu ukryty jest ogromny potencjał. Co ciekawe stonowane kolory charakterystyczne dla tego nurtu znakomicie komponują się z bardziej wyrazistymi barwami, które można uwzględniać dobierając rozmaite dodatki. Na przykład w minimalistycznie urządzonym salonie znakomicie sprawdzi się wyrazisty dodatek w postaci płasko tkanego dywanu. W sklepach internetowych z dywanami z powodzeniem możemy znaleźć także dywany o charakterystycznych dla stylu loftowego barwach. Warto przyjrzeć się na przykład kolekcji Loft marki Carpet Decor w sklepie Dywanywitek.pl.

Z jednej strony urządzenie mieszkania w industrialnym stylu nie jest trudne, bowiem jest to obecnie styl niezwykle popularny, dzięki czemu na rynku dostępnych jest mnóstwo dopasowanych do niego elementów aranżacji. Z drugiej jednak strony warto mieć świadomość, że pomiędzy gustownie urządzonym, minimalistycznym i harmonijnym wnętrzem industrialnym, a chaotycznym i zabałaganionym projektem jest wyjątkowo wąska granica.

Wiele osób profesjonalnie zajmujących się projektowaniem wnętrz zwraca uwagę na fakt, że tego typu projekty są dość kosztowne z uwagi na wysokie ceny wykorzystywanych do ich materiałów. Czy to oznacza, że styl industrialny jest poza zasięgiem osób dysponujących ograniczonymi funduszami? Otóż niekoniecznie. To prawda, że w niewielkich mieszkaniach w blokach nie możemy sobie pozwolić na modyfikację otworów okiennych, czy znaczące podniesienie stropu, ale łatwo możemy sprawić, że wnętrze nabierze loftowego stylu odpowiednio planując dodatki. Z pomocą mogą nam przyjść na przykład dekoracyjne winylowe tapety ścienne imitujące charakterystyczne dla industrialnego stylu elementu. Solidnie wykonana tapeta może imitować na przykład: beton architektoniczny, elementy przemysłowych instalacji, stare drewniane deski oraz cegłę. Zastanawiając się nad wyborem tapety warto jedynie pamiętać, że bardzo istotna z punktu widzenia całej aranżacji jest jej odpowiednia jakość. Zastosowana tapeta ścienna powinna stanowić jak najbardziej wiarygodną imitację.

Tapeta imitująca stary ceglany mur, źródło: Innetapety.pl.

Tapeta imitująca stary ceglany mur, źródło: Innetapety.pl.

Styl industrialny doskonale komponuje się z nowoczesną architekturą, w której dominują proste bryły. Jeśli zatem marzysz o stylowym domu i właśnie taki projekt realizujesz, industrialne wnętrze będzie znakomitym wyborem.