Czy da się otworzyć drzwi wewnętrzne bez klucza? Sprawdzamy możliwości

Pewnie więcej niż jeden raz zdarzyło nam się zapomnieć zabrać ze sobą klucza. Zwykle wspomagamy się wtedy innymi domownikami lub wracamy po swój komplet. Co w sytuacji, gdy takie możliwości odpadają, a my musimy pilnie dostać się do środka? Czy można otworzyć zamknięte drzwi bez klucza?

Na początku trzeba zwrócić uwagę na to, że w kodeksie karnym poświęcono miejsce otwieraniu zamków bez kluczy. Przepis ten brzmi następująco: „posiadanie lub wyrabianie wytrychów przez osoby nietrudniące się zawodem, w którym to niezbędne, jest karalne. Dzieje się tak niezależnie od przeznaczenia wytrychów lub intencji ich posiadacza”. Wniosek z tego taki, że niestety nie możemy otwierać zamków wytrychami, jeśli nie zajmujemy się zawodowo ślusarstwem. Nawet jeśli działamy w słusznej sprawie i nie mamy złych intencji. Przeczytaj także: Co zrobić z zepsutym zamkiem w drzwiach

Czy każde drzwi da się otworzyć?

Wiemy już, że jeśli chcemy działać zgodnie z prawem, nie możemy sami zabrać się do otwierania zamku bez klucza i musimy zwrócić się do specjalisty. Powstaje jednak pytanie, czy każdy zamek można otworzyć awaryjnym sposobem? Okazuje się- co z jednej strony nie jest dla nas dobrą wiadomością- że tak. W zależności od poziomu trudności, zajmie to po prostu mniej lub więcej czasu. Z drugiej strony jest to informacja dobra w przypadku kiedy klucze zgubimy, a nie chcemy niszczyć drzwi.

Profesjonalna pomoc

Istnieją tak zwane domowe sposoby awaryjnego otwierania drzwi, ale najlepiej jest porzucić tego typu pomysłu, szczególnie kiedy mamy styczność z nowoczesnymi drzwiami antywłamaniowymi, bo z dużym prawdopodobieństwem nie uda nam się drzwi otworzyć i zepsujemy przy tym cały mechanizm. Trwałe uszkodzenie zamka sprawi, że zostaniemy narażeni na dodatkowe koszty, a z profesjonalnej pomocy i tak będziemy musieli skorzystać. Dlatego powinniśmy skorzystać z pomocy pogotowia ślusarskiego- jeśli mieszkamy w dużym mieście, zapewne nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem pomocy całodobowej. W przeciwnym wypadku, jeśli okaże się, że nie ma w okolicy ślusarzy wykonujących swoją pracę niezależnie od pory, najlepiej jest poczekać do momentu dostępności serwisu. Jest to w zasadzie nasza jedyna opcja, działanie na własną rękę jest w przypadku braku klucza do drzwi bardzo ryzykowne. Pewne rzezy najlepiej jest oddać w ręce profesjonalistów. A jeszcze lepiej jest zawsze pamiętać o kluczach i strzec ich jak oka w głowie.