14 lutego to nie tylko święto zakochanych, dla Limanowej jest to również święto patrona miasta - świętego Walentego.

„Patronie miasta św. Walenty – módl się za nami” – oto napis na otoku witraża znajdującego się w bocznej kaplicy bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej ufundowanego przez społeczeństwo miasta. Witraż wykonany w 1923 r. a po latach poddany renowacji, którą ufundowała Rada Miasta, co świadczy o żywym kulcie św. Walentego.

Walenty to święty kościoła rzymskokatolickiego, żyjący w III wieku w cesarstwie rzymskim. Był lekarzem i biskupem. Podczas posługi biskupiej udzielał potajemnie ślubów młodym legionistom. Cesarz Klaudiusz II wydał jednak zakaz wchodzenia w związki małżeńskie żołnierzy i za nieposłuszeństwo ściął Walentego. W więzieniu biskup poznał młodą córkę strażnika, która była niewidoma. Według legendy zauroczył się nią i uzdrowił ze ślepoty, a przed ścięciem napisał list do kobiety z podpisem „twój Walenty”.

Polecamy: Szpital w Limanowej poszukuje specjalistów. Kto znajdzie pracę?



Dlaczego właśnie św. Walenty stał się patronem miasta? Pierwszy limanowski XVIII-wieczny kościółek był pod wezwaniem św. Walentego. A w ołtarzu poświęconym tej postaci chorzy dotknięci epilepsją i chorobą oczu oddawali Mu cześć i upraszali łaski.

Polecamy: Mały Jaś jest już bezpieczny. Gdzie odnaleziono chłopca?

W Bazylice w Limanowej znajduje się witraż przedstawiający świętego biskupa, a także jego relikwie. W kaplicy obok Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej mieści się również obraz z podobizną Świętego Walentego. Biskup uzdrawia na nim chłopca, prawdopodobnie chorego na padaczkę, a w tle można zauważyć panoramę Limanowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło: UM Limanowa