Jedna z najstarszych kapliczek w Gminie Słopnice, zyskała nowy blask dzięki pracom renowacyjnym, a także nową lokalizację. Piękno wspaniałego zabytku można podziwiać teraz na placu przy świątyni pod wezwanie św. Andrzeja Apostoła.

Specjalistyczne prace renowacyjne przeszła kapliczka z osiedla Czajnówka, której rok powstania datowany jest na 1901. Obiekt był wpisany do rejestru Gminnej Ewidencji Zabytków, ale stanowił własność prywatną. Według danych źródłowych kapliczka powstała z fundacji braci Łukasza i Antoniego Goryczków (z tego osiedla).

Polecamy: Promesy dla dwóch gmin w regionie. Łącznie ponad milion złotych!

Prace wymagały m.in. konserwacji całego obiektu, impregnacji i uzupełnienia ubytków naturalnym kamieniem, konserwacji krzyża i figur, częściowej rekonstrukcji płaskorzeźb, wykonania nowego zadaszenia. Brakującym elementem kapliczki jest figura Najświętszej Panny Maryi z berłem, która także przechodzi renowację i wkrótce zostanie zamieszczona w pustej wnęce.

Prace konserwatorskie kosztowały 26 000 zł. Środki na ten cel w wysokości 7 000 zł samorząd pozyskał z dotacji Urzędu Marszałkowskiego, pozostałą kwotę w wysokości 19 000 zł sfinansował z własnych środków. Renowację obiektu przeprowadził konserwator zabytków Stanisław Strzelczyk.

Polecamy: Limanowa: śmiertelne potrącenie 66-latki na pasach [zdjęcia]

Z uwagi na walory architektoniczne kapliczki i wartość zabytkową, uzyskano zgodę na zmianę jej lokalizacji. Po renowacji kapliczkę wbudowano na placu przed kościołem pw. św. Andrzeja Apostoła.

Dzięki pracom renowacyjnym zabytek odzyskał swój blask i zachwyca swoim wyglądem nie tylko mieszkańców, ale także turystów i osoby zwiedzające kościół. Nowy obiekt sakralny jest nie tylko świadectwem pobożności i głębokiej wiary naszych przodków, ale także świadectwem poszanowania dla historii regionu i obiektów kultu religijnego.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło/zdjęcia UG Słopnice