Wakacje dobiegły końca. Wraz z nowym rokiem szkolnym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje o przykrych statystykach. Utonięcia 2018: jak wygląda bilans? Ile osób utonęło w wakacje i który weekend był najtragiczniejszy?

- W tegoroczne wakacje w wodzie zginęło aż 188 osób. Do tragedii dochodziło najczęściej nad jeziorem, a ginęli głównie mężczyźni. W tym roku statystyki wakacyjne są nieco lepsze niż te z 2017 r., jednak okres przedwakacyjny pochłonął zdecydowanie więcej ofiar niż w latach ubiegłych - informuje RCB

Statystyki, pomimo tego, iż lepsze niż rok temu, nie są optymistyczne. W okresie od 23 czerwca do 2 września utopiło się aż 188 osób, o 16 osób mniej niż w zeszłym roku.

Polecamy: Straty w pożarze sięgają 600 tys. złotych. Akcja strażaków trwała ponad 15 godzin! [zdjęcia]

W wodzie ginęli przede wszystkim mężczyźni, którzy stanowią aż 89 procent wszystkich ofiar utonięć. Woda pochłonęła najwięcej osób w wieku od 19 do 49 lat oraz ponad 60-letnich. Najmniej ofiar było wśród dzieci i młodzieży.

Wbrew pozorom najbezpieczniejszy był wypoczynek nad morzem, gdzie zginęło 14 osób (8 %). Najczęściej ludzie ginęli nad jeziorem, aż 57 osób (31%), oraz w stawach – 44 osoby (24%) i rzekach 43 osoby (23%).

Do największej liczby wypadków doszło w województwach, w których sporo osób spędza wakacje czyli nad morzem– pomorskie (27 osób) oraz zachodniopomorskie (21 osób) a także w województwie mazowieckim (21 os.). Najmniej osób utopiło się w najmniejszych regionach: na Podlasiu oraz Opolszczyźnie.

Najtragiczniejszy był bardzo gorący pierwszy sierpniowy weekend. Tylko w ciągu 3 dni (od 3 do 5 sierpnia) w wodzie zginęło aż 30 osób.

Polecamy: 18-latek uderzył samochodem w przystanek i ogrodzenie

-Dane, na podstawie których opracowano statystyki, są wstępne i pochodzą z raportów bieżących, dlatego mogą ulec niewielkim zmianom. Nie dysponujemy jeszcze pełnymi statystykami dotyczącymi przyczyn utonięć (często ich badanie wymaga czasu), ale na podstawie ubiegłych lat można stwierdzić, że nadal najczęstszymi przyczynami utonięć pozostaje alkohol, kąpiel w miejscu niestrzeżonym oraz nieostrożność podczas przebywania nad woda - informuje RCB

Nie można nie wspomnieć także o sezonie wiosennym, który według policyjnych statystyk również był tragiczny. Od początku sezonu (1 kwietnia) do końca wakacji (2 września) utopiły się aż 358 osób. Najwięcej od 2015 roku.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa