W niedzielę 9 września obył się VI Spacer Historyczny po Limanowej, którego tytuł brzmiał „Sowliny zakątek szczególny w dziejach Limanowej”. W słoneczne niedzielne popołudnie grupa ponad 60 osób podczas dwugodzinnego spaceru przemierzyła tereny Sowlin słuchając opowieści Karola Wojtasa twórcy Spacerów Historycznych po Limanowej oraz oglądając miejsca i budynki związane z historią naszego miasta w ostatnim stuleciu.

Spacer rozpoczął się przy kościele pod wezwaniem św. Stanisława Kostki gdzie uczestnicy spaceru poznali historię powstania parafii w Sowlinach oraz dzieje budowy obecnej świątyni. Wspomniano też w tym miejscu postać zmarłego proboszcza ks. Jana Bukowca budowniczego kościoła.

Polecamy: Samochód zderzył się z ciągnikiem. Dwie osoby w szpitalu [zdjęcia]

Następnie uczestnicy spaceru zobaczyli wille przy ulicy Krakowskiej przeznaczone pierwotnie dla kadry inżynierskiej rafinerii. Po zobaczeniu z bliska wilii przy ulicy Krakowskiej uczestnicy spaceru przeszli przez tak zwaną Kolonię rafineryjną znajdująca się pomiędzy dzisiejszymi ulicami: Wincentego Witosa, Krakowską i Fabryczną. Tam między innymi zobaczyli miejsce gdzie podczas II wojny światowej znajdował się obóz jeniecki stworzony prze Niemców dla żołnierzy radzieckich, w którym po pewnym czasie w 1942 roku przebywała po likwidacji getta limanowskiego grupa stu kilkudziesięciu Żydów. W miejscu tym uczestnicy spaceru zobaczyli archiwalny plan tego obozu. Żydzi przetrzymywani w tym miejscu zostali zabici w egzekucji na Przylaskach, która miała miejsce w listopadzie 1942 roku.

Następnie uczestnicy spaceru przeszli na miejsce, w którym stała dawniej drewniana kaplica – barak, która pełniła funkcję świątyni parafialnej dla mieszkańców Sowlin do momentu budowy obecnego kościoła. Później cała grupa uczestników spaceru weszła na teren dawnej rafinerii. Tam oglądano zachowane budynki a o tych już nieistniejących oraz historii zakładu opowiadał uczestnikom spaceru Karol Wojtas przy okazji prezentując archiwalne zdjęcia i dokumenty dotyczące rafinerii.

Polecamy: Nowy samochód pożarniczy za blisko 900 tys. zł dla OSP Skrzydlna [zdjęcia/wideo]

Następnie uczestnicy spaceru udali się na ulice Willową gdzie zobaczyli zachowane dwie wille dyrektorskie. Tam też wspominano inżyniera Józefa Floriana. Na zakończenie spaceru uczestnicy udali się pod budynek dawnego kasyna, w którym obecnie mieści się Dom Opieki Społecznej. W tym miejscu uczestnicy poznali historię limanowskiego szpitala, który znajdował się w tym budynku w latach 1947 – 1976. Oprócz historii szpitala uczestnicy spaceru poznali także dzieje limanowskich szkół średnich, które są związane nierozerwalnie z Sowlinami i budynkami dawnej Kolonii gdzie pierwotnie miały swoje siedziby miedzy innymi I Liceum Ogólnokształcące oraz inne limanowskie szkoły średnie.

Rafineria w Limanowej – Sowlinach została wybudowana w latach 1907 – 1909 przez Towarzystwo Naftowe „Siła i Światło” założone we Wiedniu w 1905 roku przez francuskich akcjonariuszy. W 1906 roku zapadła decyzja o budowie nowej rafinerii na terenie Galicji przez tę spółkę akcyjną. Pierwotnie planowano budowę rafinerii na terenie Nowego Sącza, ale bo sprzeciwie tamtejszych władz wybór padł na Sowliny, które znajdowały się przy linii kolejowej Chabówka – Nowy Sącz. To tu w majątku Kazimierza Marsa (syna Antoniego Józefa Marsa) zbudowano w ciągu dwóch lat rafinerią, która zmieniła obliczę Limanowej i całej Ziemi Limanowskiej. Ropę do produkcji w rafinerii przywożono koleją z okolic Borysławia a produkty z Sowlin trafiały na rynek krajowy oraz wielu krajów Europy, Azji i Afryki.

Kolejny Spacer Historyczny po Limanowej odbędzie się w październiku.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.