Jak dbać o stopy?

Dawniej nie poświęcano stopom takiej uwagi i pielęgnacji jak obecnie. Uznawano, że skoro stopy są ukryte w butach, nie ma potrzeby dbać o nie tak jak o dłonie, które są widoczne i stanowią wizytówkę. Na szczęście z czasem podejście to się zmieniło. Latem przykładana jest większa uwaga do zabiegów pielęgnacyjnych, aby odżywić i upiększyć stopy. Częściej odwiedza się kosmetyczkę na pedicure i inwestuje w specjalistyczne kremy. Dzięki tym staraniom stopy odwdzięczają się pięknym wyglądem. Jednak jesienią, wraz z chłodnymi dniami, w domowym zaciszu zaczyna się nosić grube skarpety i coraz częściej zapomina się o codziennej pielęgnacji, co prowadzi do ich szorstkości i zaniedbania.

Jak prawidłowo dbać o skórę stóp?

Stopy każdego dnia wykonują intensywną pracę, dlatego po powrocie do domu warto zapewnić im chwilę odprężenia i ukojenia. Doskonale sprawdzą się tutaj ziołowe kąpiele, które można znaleźć w wielu specjalistycznych produktach dostępnych na rynku. Kąpiel ziołowa nie tylko relaksuje stopy, ale odpowiedni dobór ziół pomaga również w walce z puchnięciem, nieprzyjemnym zapachem i nadmierną potliwością. Zaleca się moczenie stóp w miseczce przez 15–20 minut, co dodatkowo ogrzewa stopy i jest zbawienne przy słabym krążeniu, które powoduje ich częste zmarznięcie.

Oprócz regularnych kąpieli, przynajmniej dwa razy w tygodniu warto robić peeling, aby usunąć zrogowaciały naskórek, ponieważ skóra na stopach jest grubsza niż na innych partiach ciała i jego nieusuwanie może prowadzić do problemów. Oprócz peelingu, stosowanie specjalnej tarki lub pumeksu oraz używanie nożyka do pięt raz w miesiącu skutecznie pomaga w walce ze zrogowaciałym naskórkiem. Przy używaniu nożyka niezbędna jest wymiana ostrza oraz posmarowanie stóp wazeliną, która zabezpiecza skórę przed uszkodzeniami. Świetnym rozwiązaniem jest także stosowanie specjalnych masek do stóp, które można znaleźć na https://sunew.pl/kategoria-produktu/stopy/.

Nie można zapominać o pielęgnacji paznokci

Podczas każdej pielęgnacji stóp należy pamiętać o paznokciach, zaczynając od zmycia lakieru z płytki paznokciowej, niezależnie od jego koloru czy rodzaju. Następnie paznokcie równo się obcina i piłuje, nadając im estetyczny kształt i wyrównując brzegi. Kolejnym etapem jest peeling paznokci, odżywienie ich specjalną oliwką z dodatkiem witaminy E oraz nałożenie ochronnej warstwy odżywki witaminowej.

Oliwkę należy pozostawić na paznokciach przez co najmniej godzinę, aby mogła się wchłonąć, natłuścić i odżywić paznokcie, po czym zmywa się tłustą warstwę zmywaczem. Dopiero wtedy można nałożyć odżywkę w lakierze, która wzmacnia paznokcie i zapobiega ich przebarwieniom. Na końcu, po wyschnięciu odżywki, nakłada się wybraną emalię w dwóch warstwach.