Wlew paliwa w samochodach z LPG - co warto wiedzieć?

Samochód wyposażony w instalację LPG przynosi korzyści dla portfela oraz środowiska. Decydując się na takie rozwiązanie, warto jednak mieć świadomość, jak wygląda w praktyce. Jedną z ważnych kwestii jest zaś wlew paliwa. Sprawdź, co należy wiedzieć na ten temat.

Jakie znaczenie ma umiejscowienie zaworu tankowania?

Jednym z najczęstszych pytań dotyczących instalacji LPG jest umiejscowienie zaworu tankowania, nazywanego też wlewem paliwa lub wlewem LPG. Jaką rolę więc odgrywa? Zawór tankowania to element instalacji LPG, przy pomocy którego tankuje się gaz. Odbywa się to poprzez podpięcie do niego pistoletu do tankowania. Należy więc pamiętać, że umiejscowienie wlewu ma znaczenie dla Twojego komfortu w trakcie tankowania. Istotne jest, aby zawór był zlokalizowany w łatwo dostępnym miejscu, które umożliwi łatwe, szybkie, a przede wszystkim bezpieczne podpięcie pistoletu.

Gdzie może być zainstalowany wlew gazu?

Lokalizacja wlewu LPG zależy od kilku czynników. Najważniejsze są oczywiście możliwości konstrukcyjne samochodu. Instalatorzy powinni brać pod uwagę również preferencje właściciela auta. Co ciekawe, dawniej najczęściej montowano zawór pod zderzakiem (przy pomocy specjalnych wsporników). Wynikało to z łatwości przeprowadzenia takiej instalacji oraz faktu, że minimalizowała ona ingerencję w konstrukcję auta. Miało to jednak sporo wad: tankowanie wymagało schylania, a wlew był stale zabrudzony.

Obecnie stosuje się z reguły dwa rozwiązania: wlew w zderzaku lub klapce wlewu paliwa. Szczegóły każdego z nich poznasz w dalszej części artykułu.

Wlew w zderzaku pojazdu

Umieszczenie wlewu w zderzaku pojazdu jest z reguły mało uciążliwe dla montera. Czy równie zadowolony będzie właściciel samochodu? Na pewno jest to odpowiednie rozwiązanie dla osób, które nie mają nic przeciwko temu, aby zawór rzucał się w oczy. Podobnie jak w przypadku montażu pod zderzakiem, tankowanie może być też mało komfortowe.

A jakie są tego zalety? Montaż wlewu w zderzaku wiąże się zwykle z niższym kosztem instalacji. Nie następuje także ingerencja w elementy blacharskie. O tym, czy jest to dobry pomysł w przypadku Twojego auta, należy zdecydować samodzielnie, a najlepiej porozmawiać ze specjalistą.

Zawór pod klapką wlewu paliwa

Umieszczenie zaworu pod klapką wlewu paliwa to rozwiązanie korzystne pod względem estetycznym: będzie całkowicie niewidoczny. Istotna jest jednak nie tylko dyskrecja, jaką umożliwia ten sposób montażu. Tankowanie jest dzięki temu znacznie wygodniejsze (nie musisz się schylać), a korek nie brudzi się ani nie odznacza na karoserii.

Co z wadami? Montaż zaworu pod klapką wlewu paliwa nie jest możliwy do wykonania w każdym modelu auta. Może też się zdarzyć, że zatankowanie auta będzie wymagało zastosowania wlewu przedłużanego (specjalna przejściówka, którą wkręca się w zawór przy każdym tankowaniu).

Zaufaj profesjonalistom i ciesz się komfortem, jaki daje instalacja LPG

Wlew paliwa w samochodzie z LPG to istotniejsza kwestia niż mogłoby się wydawać. Skąd możesz mieć pewność, że wybrane miejsce montażu to najlepsze rozwiązanie dla Twojego auta? Najważniejsze jest znalezienie profesjonalnego warsztatu LPG. Jeśli chcesz mieć pewność fachowej obsługi wybierz STAG: lidera w produkcji autogazu w Polsce. Gęsta sieć serwisowa oraz profesjonalna kadra dają pewność, że montaż zakończy się sukcesem: bez względu na to czy będzie to instalacja gazowa do silnika diesla, czy auta benzynowego.