Ile kosztuje 7-, 10- i 14-dniowy pobyt na Krecie?

Choć najwięcej polskich turystów planujących zagraniczne wakacje decyduje się na 7-dniowy wypoczynek, to jednak są również osoby, które mogą sobie pozwolić na wzięcie dłuższego urlopu i wyjazd na 10, a nawet na 14 dni. Sprawdziliśmy, jak kształtują się ceny takich wakacji na Krecie – największej i jednocześnie najbardziej popularnej wśród Polaków greckiej wyspie.

Jak wynika z raportu Polskiej Izby Turystycznej za sezon 2023, najwięcej – bo ponad 75% rodzimych turystów – planując zagraniczne wakacje decyduje się na wyjazdy trwające 7 dni, choć są oczywiście osoby, które np. ze względu na specyfikę wykonywanej pracy mogą pozwolić sobie na dłuższy urlop, trwający 10 lub nawet 14 dni.

W tym samym raporcie poinformowano, że w 2023 r. drugim najpopularniejszym kierunkiem zagranicznych wakacji Polaków była Grecja – najwięcej, bo 5,7% turystów, zdecydowało się natomiast na wyjazd na Kretę. Jest to największa grecka wyspa, z doskonale rozwiniętą bazą hotelową i infrastrukturą turystyczną, a także wieloma atrakcjami i zabytkami.

Na podstawie danych dostępnych w specjalistycznych portalach turystycznych, gromadzących oferty wielu biur podróży, sprawdziliśmy jak w sezonie wiosenno-letnim 2024 kształtują się ceny 7-, 10- oraz 14-dniowych wakacji na Krecie.

CENY na Kretę sprawdzisz TUTAJ: https://www.fostertravel.pl/wczasy/grecja/kreta/

Wakacje na Krecie – 7, 10 czy 14 dni?

Analizę cen 7-, 10- oraz 14-dniowych wakacji na Krecie przeprowadziliśmy w czterech wariantach: hotelu 3-gwiazdkowego z wyżywieniem własnym, hotelu 3-gwiazdkowego ze śniadaniami, hotelu 4-gwiazdkowego z wyżywieniem HB (śniadania i obiadokolacje) oraz hotelu 5-gwiazdkowego z opcją all inclusive. Wszystkie warianty dotyczą wakacji wykupywanych w promocji first minute z terminem wylotu w lipcu.

  • Hotel Castello Bianco, 3 gwiazdki

Jest to hotel położony w miejscowości Platanes, około 70 km od lotniska w Chanii, 400 metrów od plaży. Na terenie obiektu znajduje się basen oraz siłownia z salą fitness. 7-dniowe wakacje na początku lipca z wyżywieniem własnym kosztują tam 2099 zł za osobę, 10-dniowe – 2799 zł za osobę, zaś 14-dniowe – 2849 zł za osobę. Wynika z tego, że za 800 zł więcej w porównaniu do standardowej opcji 7-dniowej można tam spędzić aż 14-dniowy urlop.

  • Hotel Happy Days Studio, 3 gwiazdki

Ten obiekt położony jest w Malii – jednym z największych kurortów na Krecie. Znajduje się około 350 metrów od centrum miasteczka, ale jednocześnie ponad 1,5 km od plaży. Ciekawostką jest to, że około 14 km od hotelu umiejscowione jest pole golfowe. Na początku lipca 7-dniowe wakacje ze śniadaniami kosztują tam 3499 zł za osobę, 10-dniowe – 4209 zł za osobę, zaś 14-dniowe – 4979 zł. Najbardziej opłacalna jest ponownie opcja najdłuższa, przy czym i tak jest to już wydatek rzędu blisko 5000 zł.

  • Hotel Minos, 4 gwiazdki

Jest to obiekt położony w miejscowości Rethymno, zapewniający swoim gościom m.in. bogaty program animacyjny i sportowy, wieczorne pokazy artystyczne oraz recitale muzyki na żywo. Za dodatkową opłatą można tam skorzystać z masaży, sauny oraz łaźni tureckiej. 7-dniowe wakacje na początku lipca z wyżywieniem HB kosztują 4349 zł za osobę (około 621 zł za dzień), 10-dniowe – 6249 zł za osobę (624 zł za dzień), zaś 14-dniowe – 7649 zł za osobę (546 zł za dzień). Pod względem kosztów pobytu na dzień najbardziej opłacalna jest wersja 14-dniowa, najmniej – 10-dniowa.

  • Apollonia Beach Resort & Spa, 5 gwiazdek

I na koniec jeszcze rzut oka na 5-gwiazdkowy hotel Apollonia Beach Resort & Spa w miejscowości Skafidaras, położony tuż przy piaszczystej plaży odznaczonej certyfikatem Błękitnej Flagi, oferujący gościom bardzo szeroki pakiet rekreacyjnych i sportowych, a także przestronne baseny otoczone zielenią. Na początku lipca 7-dniowy pobyt z wyżywieniem all inclusive kosztuje tam 5229 zł za osobę, 10-dniowy – 7501 zł za osobę, zaś 14-dniowy – 9444 zł za osobę. Dzienny koszt pobytu najtańszy jest w przypadku 14 dni (674 zł za dzień), następnie – wakacji 7-dniowych (747 zł za dzień), zaś najdroższy – w przypadku wczasów 10-dniowych (750 zł za dzień).

Jak widać, ceny wakacji na Krecie różnią się w zależności od konkretnej lokalizacji, standardu hotelu, opcji wyżywienia i długości pobytu. Najbardziej opłacalne są zazwyczaj wakacje 14-dniowe, choć – jak wiadomo – nie wszyscy mogą pozwolić sobie na tak długi wypoczynek. Atrakcyjne cenowo są również wczasy 7-dniowe – nie może więc dziwić, że to ta opcja cieszy się największą popularnością wśród turystów.