Okna PCV — jaki stopień izolacji termicznej powinny mieć?

Podczas wyboru okien do całego domu, mamy przed sobą nie lada wyzwanie. Musimy zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, materiał, koszt czy trwałość, ale również na parametry techniczne, oznaczone symbolami Uw (współczynnik przenikania ciepła), Rw (współczynnik izolacyjności akustycznej) czy RC2 (klasa odporności). Czym się kierować przy ich wyborze? Ile powinny wynosić przedstawione wyżej parametry, aby spełniały wszystkie normy?

Najważniejsze parametry okien PCV – izolacja termiczna

Współczynnik przenikania ciepła, inaczej zwany izolacją termiczną jest dość istotnym parametrem, występującym w oknie. To właśnie od niego zależeć będzie nasza energooszczędność (utrzymanie ciepła wewnątrz budynku). Planując więc budowę domu, musimy szczególnie zwrócić uwagę na techniczne warunki zapisane w prawie budowlanym.

Utrzymanie ciepła w pomieszczeniach w dużej mierze zależy od wyboru odpowiedniego okna. Dlatego też tak ważny jest współczynnik przenikania ciepła okna Uw. Im będzie on niższy, tym lepiej. W starych oknach możemy spotkać się ze wskaźnikiem na poziomie 2 W/m2K, natomiast w tych nowocześniejszych, energooszczędnych około 1 W/m2K. Producenci oferują nam także okna posiadające trzyszybowy system, którego wskaźnik pokazać już nawet może 0,62 W/m2K. Warto wspomnieć, że w pasywnym budownictwie poziom przenikania ciepła powinien wynosić mniej niż 0,8 W/m2K. Jest to jednak większy wydatek, lecz warto się na niego zdecydować, gdyż zaoszczędzimy wtedy na kosztach ogrzewania.

Szeroka oferta okien PCV dostępna jest na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/okna-parapety/okna-fasadowe-pcv

Warto również zwrócić uwagę na parametr, jakim jest izolacyjność cieplna profila okiennego (Uf), który powinien mieć wskaźnik nie większy niż 1,1 W/m2K. Istotnym parametrem w tym przypadku jest również przenikanie ciepła przez szybę (Ug), gdzie optymalny poziom oscylować powinien w granicach 0,7 W/m2K. Są to dwa czynniki, które w dużym stopniu składają się na poziom wartości Uw. Ważnym czynnikiem, jest tutaj także końcowy, szczelny montaż okien wykonany przez wyspecjalizowane osoby.

Izolacyjność akustyczna

Kolejnym ważnym aspektem technicznym jest izolacja akustyczna. Szczególnie warto zwrócić na nią uwagę, mieszkając w bliskiej okolicy ruchliwej drogi, hal produkcyjnych, czy lotnisk. Jest to także idealne rozwiązanie w przypadku mieszkań znajdujących się w cichej i spokojnej okolicy, gdyż jest to na pewno zakup przyszłościowy. Dzięki temu zapewnimy sobie mniejsze przenikanie jakichkolwiek dźwięków z zewnątrz. Współczynnikiem izolacyjności akustycznej jest symbol Rw, który w przeciwieństwie do izolacji termicznej powinien być jak najwyższy. Dzięki temu poznamy ile dB. redukuje nasze okno, spotykając się z falą dźwięków dobiegających z zewnątrz.

Inne parametry okien PCV

Kolejnym ważnym czynnikiem po izolacji termicznej i akustycznej jest poziom bezpieczeństwa określany za pomocą RC1 lub RC2. Oznaczenie to informuje nas jaki stopień ochrony posiadają dane okna.

RC1 – okna wyposażone w standardowe zabezpieczenia, które w łatwy sposób idzie wyważyć lub sforsować. Dlatego też tego typu okna warto montować na wyższych piętrach, gdzie trudniej o dostęp do nich.

RC2 – wyposażone zostały w innowacyjne zabezpieczenia, utrudniając w ten sposób wszelkie próby wyważenia ich, czy sforsowania. Dodatkowym atutem jest fakt, iż w przypadku tego rodzaju okien mamy możliwość wyposażyć je w czujniki otwierania. Warto więc mieć je na uwadze, chcąc zamontować okna na wysokich lub niskich parterach, a także przy drzwiach balkonowych, czy tarasowych.