Wentylacja centralna czy decentralna: jak zadbać o świeże powietrze w domu?

W zamkniętych pomieszczeniach stale gromadzą się zanieczyszczenia oraz wilgoć. Dlatego należy doprowadzać do nich świeże powietrze. Jak o to zadbać? Odpowiedź to system wentylacyjny. Sprawdź, który będzie lepszy w Twoim przypadku: centralny czy decentralny?

Czy wentylacja jest potrzebna?

Skuteczna izolacja termiczna budynków ma na celu zminimalizowanie strat ciepła, co z kolei przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Nieprzepuszczalna powłoka ma też efekty uboczne: szczelność obiektu powoduje, że nie zachodzi w nim naturalna wymiana gazów. Jeśli budynek jest całkowicie pozbawiony szczelin, świeże powietrze nie ma więc jak dostać się do pomieszczeń. Konsekwencją jest gromadzenie się pyłów, kurzu i alergenów oraz utrudnione usuwanie wilgoci.

Czy do wentylacji domu nie wystarczy częste otwieranie okien? Niestety nie jest to takie proste. Wietrzenie pomieszczeń w okresie zimowym powodowałoby ich wychłodzenie. Warto też wziąć pod uwagę obecne w powietrzu zanieczyszczenia. Jeśli stężenia niebezpiecznych pyłów są na wysokim poziomie, otwierając okno, wpuszczasz je do środka. Systemy wentylacyjne zapewniają zaś kontrolowany dopływ powietrza, a także posiadają filtry pochłaniające zanieczyszczenia.

Wentylacja centralna i decentralna: czym się różnią?

Zapotrzebowanie na świeże powietrze oraz szczelna izolacja termiczna nie muszą stać ze sobą w sprzeczności. Rozwiązaniem tego problemu jest wentylacja, a dokładniej rekuperacja. Co to takiego? Rekuperacja polega na odzyskiwaniu ciepła z wywiewanego powietrza w systemie wentylacji. Oznacza to, że w wymienniku ciepła (czyli rekuperatorze) dochodzi do przekazania temperatury między powietrzem wywiewanym a nawiewanym. W efekcie temperatura świeżego, wwiewanego powietrza jest podnoszona zimą oraz obniżana latem. Wentylacja tego typu może być ponadto centralna lub decentralna. Czym charakteryzuje się każde z tych rozwiązań?

Wentylacja centralna

Centralna wentylacja to system, w którym główna centrala znajduje się w pomieszczeniu technicznym, a powietrze jest rozprowadzane kanałami. Dzięki temu wentylowany jest cały budynek: urządzenie zasysa powietrze zewnętrzne, a następnie przekazuje je poprzez wymiennik ciepła i kanały wentylacyjne do konkretnych pomieszczeń (np. do salonu, kuchni, sypialni).

Zalety wentylacji centralnej to równomierne rozprowadzanie świeżego powietrza w całym budynku oraz zaawansowane systemy filtracyjne. Takie rozwiązanie cechuje się też wysoką efektywnością energetyczną (odzyskuje nawet 90 proc. energii cieplnej z powietrza odprowadzanego). Ze względu na konieczność ukrycia kanałów wentylacyjnych (często w podwieszanych sufitach), system centralny instaluje się z reguły w nowo powstających budynkach.

Wentylacja decentralna

Podstawowa różnica między wentylacją centralną a decentralną dotyczy sposobu rozprowadzania świeżego powietrza. Zdecentralizowany system nie wymaga bowiem montażu kanałów wentylacyjnych, a jednostki instaluje się bezpośrednio w ścianie zewnętrznej danego pomieszczenia. Z tego powodu sprawdza się świetnie w już użytkowanych budynkach (podczas montażu nie trzeba przeprowadzać gruntownego remontu).

Decentralna wentylacja, podobnie jak centralna, może być wyposażona w wymiennik ciepła oraz filtry dbające o jakość powietrza. Zaletą jest również estetyczny wygląd oraz niewielkie rozmiary, które nie zaburzą estetyki wnętrza. Decydując się na jednostkę decentralną, trzeba jednocześnie pamiętać, że urządzenie jest zazwyczaj dedykowane pojedynczym pomieszczeniom.

Jak wybrać odpowiedni system wentylacyjny?

Wentylacja z rekuperacją to znakomity sposób na zapewnienie stałego dopływu świeżego powietrza do Twojego domu. Dzięki filtrom zadbasz także o jego jakość, a wymiennik ciepła zapobiegnie stratom energii. System wentylacyjny zainstalujesz zarówno w nowo powstającym, jak i użytkowanym budynku lub mieszkaniu. Możesz także zdecydować, czy chcesz wentylować cały obiekt, czy tylko określone pomieszczenia, wybierając system centralny lub decentralny. Gdzie znajdziesz urządzenia spełniające wszystkie te wymagania? Wentylacja od firmy STIEBEL ELTRON to nowoczesne centrale wentylacyjne i jednostki decentralne, idealne do nowych i starych obiektów. Wysokiej jakości filtry, minimalistyczny design oraz cicha praca zatroszczą się o samopoczucie wszystkich domowników.