Jak bezpiecznie podróżować jesienią? Policja apeluje do kierowców i pieszych, ze względu na gwałtownie zmieniające się warunki atmosferyczne, mające wpływ na kierowanie pojazdem. Zobacz szczegóły!

-Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o ostrożność na drogach.Jesienią gwałtownie zmieniają się warunki atmosferyczne, które mają wpływ na kierowanie pojazdem. Z tego powodu należy zwiększyć odległość od poprzedzającego pojazdu, a przed skrzyżowaniem wcześniej niż zwykle rozpocząć proces zatrzymywania i sygnalizowania manewrów - informuje policja

Ciemne i zimne poranki, szybszy zmierzch, poranne mgły, mokra i śliska jezdnia często pokryta liśćmi, zwiększona ilość opadów - to czynniki powodujące ograniczenie widoczności i wydłużenie drogi hamowania.

Polecamy: Grzegorz Biedroń z rekordowym wynikiem do sejmiku. Jak komentuje tę kampanię?

-Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości jazdy do panujących warunków na drodze, czyli o tzw. PRĘDKOŚCI BEZPIECZNEJ, która w trudnych warunkach pogodowych często jest prędkością niższą niż wynika to ze znaków drogowych - czytamy w komunikacie

Aby bezpiecznie podróżować warto odpowiednio przygotować pojazd do trudnych warunków jesienno – zimowych:

  • Skorygować ciśnienie powietrza w oponach, które wraz ze spadkiem temperatury otoczenia zmniejsza się - co znacząco wpływa na ich przyczepność do drogi.
  • Zaplanować zmianę opon letnich na zimowe. Zalecane jest aby wykonać to gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 7 ° C. Opona letnia w takich temperaturach istotnie traci swoje właściwości, staje się dużo bardziej śliska i jest ryzyko wystąpienia nagłych poślizgów.
  • Kierujący musi mieć dobrą widoczność, co jest bardzo ważne szczególnie podczas trudnych warunków atmosferycznych. Należy wymienić zużyte pióra wycieraczek, które często zamazują szybę tworząc dyskomfort dla prowadzącego pojazd
Szczególny apel kierowany jest również do pieszych, którzy są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo na drogach. Należy pamiętać, by nie wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować, a na mokrej śliskiej nawierzchni droga zatrzymania pojazdu jest znacznie dłuższa.

Polecamy: Silny wiatr w regionie. Strażacy od rana interweniują, IMGW nadal ostrzega

Widoczny pieszy to bezpieczny pieszy!

Każdy pieszy powinien obowiązkowo wyposażyć się w element odblaskowy, by stać się bardziej widocznym dla kierującego.

Elementami odblaskowymi mogą być opaski, kamizelki oraz przedmioty doczepiane do ubrania. Należy je umieszczać na wysokości kolan, łokci, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój – bez odblasku jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 30 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów, co pozwala kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Kierujący pojazdami muszą bacznie obserwować drogę i zwracać szczególną uwagę zwłaszcza na pieszych, którzy w okresie ciemnych poranków i wcześnie zapadającego zmroku, a nie posiadający elementu odblaskowego, są niewidoczni.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło: KWP Kraków