7 Jak zdać maturę ustną z języka polskiego?

Dla większości maturzystów to właśnie ustna matura jest tą najbardziej stresującą, mimo że jej wyniki nie będą miały żadnego wpływu na wstęp na wymarzone studia. Występ na żywo przed egzaminatorami rzeczywiście zazwyczaj jest trudniejszy niż pisemna praca, jednak da się do niego bardzo dobrze przygotować, tak aby otrzymać nawet maksymalną liczbę punktów. Dowiedz się, jak to zrobić!

Zapoznaj się z lekturami obowiązkowymi

Znajomość lektur obowiązkowych jest kluczowa dla zdania egzaminu ustnego z języka polskiego. Oczywiście nie trzeba ich czytać od deski do deski, jeśli nie masz na to ochoty, jednak musisz orientować się w akcji, znać kluczowych bohaterów i umieć rozpoznać najważniejsze motywy. Jeśli egzaminator odkryje, że nie orientujesz się w podstawach, najprawdopodobniej nie będziesz mógł/mogła liczyć na pozytywny wynik matury. Gdzie znaleźć dobre opracowania lektur? Przede wszystkim w repetytoriach. Dobrze sprawdzają się także dedykowane aplikacje oraz sprawdzone strony internetowe.

Przerób najpopularniejsze motywy

Na egzaminie maturalnym często pojawiają się pytania dotyczące motywów takich jak miłość, przyjaźń, samotność, wojna, śmierć czy los jednostki w społeczeństwie. Podczas przygotowywań warto więc każdemu z nich poświęcić choć część czasu. W tym celu można wspomóc się serią „Teraz matura”, która świetnie uporządkowuje wiedzę i daje Ci pewność, że nauczyłeś/-aś się najważniejszych rzeczy. Ponadto ważne jest także czytanie literatury związanej z tematami poruszanymi na egzaminie lub chociaż dobrych opracowań. Dzięki temu lepiej zrozumiesz te motywy i będziesz wiedzieć, jak nawiązać do nich w trakcie egzaminu.

Ćwicz mówienie na głos

Jeśli do tej pory uczyłeś/-aś się w ciszy, czas zmienić ten nawyk! Przede wszystkim umiejętność klarownego i poprawnego wyrażania swoich myśli na głos jest kluczowa w kontekście egzaminu ustnego. Jej ćwiczenie pomaga w rozwijaniu płynności i pewności siebie podczas wypowiedzi, a także umożliwia poprawę dykcji i intonacji głosu, co również będzie miało znaczenie podczas matury. Mówienie na głos pozwala również na lepsze przyswojenie i utrwalenie wiedzy oraz przełamywaniu tremy i stresu związanego z publicznym wystąpieniem. Dobrym pomysłem jest więc wypowiadanie się przed koleżanką z klasy lub kimś z rodziny, dzięki czemu wyzbędziesz się wstydu.