Zalety i wady cięcie laserem stali - co warto o nich wiedzieć?

Laserowe cięcie blach to obecnie jedna z najpopularniejszych metod obróbki metalu. Z pewnością laser pozwala na wykonanie precyzyjnego cięcia i na gładkie wykończenie brzegów. W ten sposób możemy również obrobić każdy rodzaj metalu - aluminium, stal nierdzewną i stal czarną. Współczesne urządzenia i ich konfigurację pozwoliły również ten proces całkowicie zautomatyzować. Jednak jakie są wady i zalety laserowego cięcia blach?

Jakie są największe zalety wycinania blach metodą laserową?

Wycinanie laserem blach jest jedną z nowoczesnych i bardziej innowacyjnych metod, która pozwala na cięcie rur i innych elementów stalowych w prosty i szybki sposób. Cięcie laserem jest obecnie wykorzystywane w wielu zakładach związanych z przemysłem konstrukcyjnym i metalurgicznym i posiada wiele zalet. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:

  • precyzję - cięcie blach laserem pozwala zachować wyjątkową precyzję pracy, co wynika poniekąd z tego, że cały proces sterowany jest przy pomocy komputerów. Maszyny zostają więc odpowiednio skalibrowane, a ich dokładność mieść się w zakresie mniejszym, niż jeden milimetr.
  • dokładne odtworzenie otworów i konturów - cięcie rur laserem pozwala na dokładne odwzorowanie każdego projektu z uwzględnieniem konturów i otworów.
  • ekonomiczne wykorzystanie i zużycie materiału - nie da się ukryć, że wycinanie laserem pozwala na wyjątkowo ekonomiczne zużycie materiału, niż w przypadku cięcia blach tradycyjnymi sposobami. Dzięki temu każdy zakład i pracownia będzie mogła wygenerować pokaźne oszczędności.
  • wysoka jakość tworzonych projektów - cięcie blach laserem sprawia również, że wykonany projekt zyskuje wysoką jakość. Wszystko jest starannie i dokładnie wykończone, a także zgodne z pierwotnymi założeniami.
  • czystość - cięcie laserem to również proces wyjątkowo czysty i odbywający się przy minimalnym zużyciu ciepła.
  • szybkość - to chyba jedna z najważniejszych zalet, jaką może nam zaoferować wycinanie laserem. Proces ten nie wymaga dużej ilości czasu, ani także energii i doprowadza do znaczniej optymalizacji pracy. Firma może przyjąć więcej projektów do realizacji, a to z kolei przełoży się na osiąganie wiekszych zysków.

Biorąc pod uwagę wymienione powyżej zalety, jakie gwarantuje nam cięcie rur i blach laserem, nie powinien dziwić nas fakt, że usługa ta jest coraz częściej poszukiwana na rynku.

Laserowe cięcie blach ma również swoje wady - co można do nich zaliczyć?

Wydawać by się mogło, że wycinanie laserem jest procesem doskonałym, który odbywa się pod nadzorem maszyn. Zalety płynące z tego rozwiązania są nie do zakwestionowania i z pewnością wiele osób uważa, że jest to przyszłościowy sposób na obróbkę metali. Jednak cięcie laserem nie jest pozbawione wad i mankamentów, które również warto uwzględnić. Tak więc, co można do nich zaliczyć? Przede wszystkim:

  • koszty-  cięcie blach i rur laserem jest dość drogim rozwiązaniem, co wynika głównie z jego zaawansowania technologicznego;
  • ograniczenia co do grubości materiału - wycinanie laserem nie jest pozbawione limitów. Okazuje się, że za pomocą tej metody można obrabiać jedynie te blachy, których grubość nie przekracza około 25 milimetrów - w przypadku stali konstrukcyjnej, a w przypadku stali szlachetnej - 20 milimetrów.
  • cięcie laserem przeznaczone jest głównie do blach miękkich - z takim tworzywem laser świetnie sobie poradzi, jednak w przypadku nieco twardych blach, lepsze mogą okazać się inne narzędzia.

Jak więc widać, wycinanie laserem ma również kilka mankamentów, które warto mieć na uwadze zanim podejmiemy decyzję np. o zakupie odpowiedniego sprzętu lub skorzystania z usługi.