Pomnik na przełęczy Marszałka Rydza Śmigłego w Chyszówkach, przy którym co roku odbywają się uroczystości patriotyczne na 11 listopada oraz kapliczka w Wilczycach - to miejsca w gminie Dobra, które odzyskają dawny blask. Trwają właśnie prace konserwatorskie.

Konserwacja kapliczki w Wilczycach na os. Pietrzki jest realizowana w ramach zadania „Konserwacja kamiennej kapliczki słupowej z XIX/XX w. w miejscowości Wilczyce”, na które Gmina Dobra pozyskała środki finansowe z budżetu Województwa Małopolskiego w wysokości 6 000,00 zł w ramach programu „Kapliczki Małopolski – 2018".

Polecamy: Dofinansowanie na modernizację drogi w gminie

Kapliczka ma formę słupową i znajdowała się w bardzo złym stanie, przede wszystkim sześciu płycin z płaskorzeźbami, których stan był katastrofalny. Poprzez brak odpowiedniego podłoża uległa stopniowemu odchyleniu względem osi pionowej. Ogromnym problemem była również dezintegracja ziarnista piaskowca na całej powierzchni kapliczki, połączona z jego segmentacyjnym rozwarstwianiem się. Prace przy kapliczce mają się zakończyć 28 września.

Równolegle trwają prace przy pomniku na przełęczy Marszałka Rydza Śmigłego w Chyszówkach finansowane w całości z budżetu Gminy Dobra. Prace obejmują:

  1. oczyszczenie powierzchni pomnika w powłoki malarskiej,
  2. wzmocnienie strukturalne osłabionego kamienia,
  3. konserwacja i rekonstrukcja powierzchni płaskich,
  4. konserwacja i rekonstrukcja detalu architektonicznego,
  5. scalanie kolorystyczne miejsc uzupełnionych do odcienia oryginalnego kamienia,
  6. pokrycie powierzchni całego pomnika środkiem hydrofobizującym,
  7. aranżacja podłoża wokół pomnika
Polecamy: Gminne orkiestry na kalwaryjskich dróżkach

Planowany termin zakończenia zadania to 15 października 2018 r. Wykonawcą prac jest Konserwator Zabytków - Stanisław Strzelczyk.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło: UG Dobra