Informacje / Kultura / Ogłoszenia

24.11.2022

19 listopada 2022 roku jubileusz 15 lat istnienia świętował Oddział Związku Podhalan im. ks. prof. J. Tischnera w Kamienicy. Z tej okazji odbyły się uroczyste obchody, a ich centralnym punktem była msza święta w oprawie góralskiej odprawiona w kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego i Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Kamienicy. Liturgii przewodniczył kapelan Związku Podhalan, ks. Stanisław Kowalik. Ważnym punktem uroczystości było ślubowanie i przyjęcie do kamienickiego oddziału ZP nowych członków.

W jubileuszowym spotkaniu wzięli udział Prezes Związku Podhalan w Polsce Julian Kowalczyk, licznie zgromadzeni przedstawiciele Oddziałów Związku Podhalan, delegacje zaprzyjaźnionych oddziałów, m.in. ze Słopnic, Niedźwiedzia, Lubomierza, Jazowska, Czarnego Dunajca i Łącka oraz przedstawiciele gminnych oraz powiatowych władz samorządowych. Powiat Limanowski reprezentowali: Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, Wicestarosta Agata Zięba, Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego Józef Pietrzak oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego Jan Więcek. W wydarzeniu wziął również udział radny Województwa Małopolskiego i Prezesa Małopolskiej Organizacji Turystycznej – Grzegorz Biedroń, który odczytał okolicznościowy list od marszałka Witolda Kozłowskiego.

Podczas drugiej części spotkania, którą poprowadziła Agata Zięba – Wicestarosta Limanowski i Prezes Oddziału Związku Podhalan w Kamienicy, nie zabrakło okazji do wspomnień, anegdot z historii oddziału i podziękowań. Padło również wiele ciepłych słów i życzeń ze strony uczestników. Gratulacje oraz życzenia dla obchodzącego swój jubileusz kamienickiego oddziału Związku Podhalan przekazał także Starosta Limanowski Mieczysław Uryga:

– Dziękuję że przez wszystkie lata swojej działalności Oddział Związku Podhalan w Kamienicy troszczy się o zachowanie piękna i trwałości bezcennego dziedzictwa podhalańskiej i zagórzańskiej kultury, tradycji i historii. Gratuluję tak ważnego Jubileuszu oraz życzę dalszego, prężnego rozwoju i samych sukcesów w nadchodzących latach.

Związek Podhalan jest jedna z największych i najstarszych organizacji regionalnych w Polsce, która powstała na początku XX wieku. Funkcjonuje na obszarze całej Góralszczyzny Polskiej działając we wszystkich 12 subregionach. Tworzą go dzisiaj Górale: Podhalańscy, Babiogórscy, Czadeccy, Orawscy, Śląscy, Pienińscy, Sądeccy – Biali i Czarni, Spiscy, Zagórzańscy, Żywieccy i Kliszacy. Kilka tysięcy członków Zwiazku Podhalan skupionych jest w ponad 70 oddziałach. Większość oddziałów posiada sztandar związkowy. Niemal przy każdym z oddziałów działa zespół regionalny. Od 1973 roku oficjalną siedzibą Związku jest Dom Podhalański im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Władysława Orkana w Ludźmierzu, gdzie odbywają się zjazdy i inne uroczystości. Natomiast sekretariat znajduję się w Nowym Targu. Naczelnym celem związku jest: Służba Ojczyźnie poprzez dbałość o moralny poziom mieszkańców regionu oraz kulturalny i materialny jego rozwój oraz ochrona duchowych i materialnych wartości krajobrazu i środowiska naturalnego regionu.