4 pytania, które należy zadać przed zakupem zabawki

Wybór zabawki dla dziecka, choć z pozoru wydaje się bardzo prostym zadaniem, to jednak w rzeczywistości nie zawsze jest to aż tak łatwa decyzja do podjęcia. Dzieci nudzące się zabawkami i porzucające je po kilku dniach (lub nawet godzinach), by leżały i się kurzyły to żadna nowość, dlatego przed zakupem warto zadać sobie kilka ważnych pytań.

Jakie są zainteresowania dziecka?

To fundamentalne pytanie powinien sobie zadać każdy rodzic, decydując jaki prezent sprawić swojemu dziecku. Wiadomo, że chłopczyk w większości przypadków nie będzie chciał bawić się domkiem dla lalek, a dziewczynka nie będzie chętna do korzystania z piłki nożnej (choć istnieją wyjątki i trzeba wziąć to pod uwagę). Najlepszym sposobem na zorientowanie się w tym temacie jest po prostu rozmowa z dzieckiem o tym, co je pasjonuje i co lubi robić. Można także podejrzeć w jaki sposób lubi się bawić z rówieśnikami lub samemu, a także skupić się na tym, o jakich tematach mówi z dużym zainteresowaniem, a jakie je nudzą. Mali chłopcy bardzo często są zafascynowani dinozaurami, w takim wypadku świetnym wyborem mogą się okazać na przykład zabawki Jurassic World.

4 pytania, które należy zadać przed zakupem zabawki

Co dziecko lubi oglądać i czytać?

Ciekawym pomysłem, które może utrzymać dziecko na dłużej przy zabawce, jest wybranie takiej, która nawiązuje do jego ulubionej kreskówki, serialu, filmu, gry komputerowej lub książki. Dlatego podczas rozmów dobrze jest podpytać o to, co teraz najchętniej ogląda, na jakie odcinki lub nowe części czeka. Można także oczywiście po prostu czasami oglądać telewizję z dzieckiem, zwracając uwagę na to, jakie produkcje sprawiają mu największą przyjemność. Jeżeli dziecko jest na przykład fanem Minionków, sklepy oferują przeróżne zabawki Minionki, które zapewnią maluchowi zabawę i radość. Jeśli uwielbia oglądać Auta Disneya, wówczas najlepszą opcją będzie zaopatrzyć się w zabawki Auta. Można tak oczywiście wymieniać w nieskończoność, gdyż większość produkcji posiada jakieś swoje zabawki, maskotki lub gry planszowe.

W jakim wieku jest dziecko?

Oczywiście zakup zabawki nie obejdzie się także bez wzięcia pod uwagę wieku dziecka. Dla najmłodszych dzieci najlepiej sprawdzą nieskomplikowane maskotki, które można przytulać i się nimi bawić. Trochę starsze dzieci mogą jednak być znudzone zabawkami, które nie posiadają zbyt wielu funkcji lub są monotonne. Jeżeli twoje dziecko nudzi się już typowymi zabawkami, warto pomyśleć na przykład nad zestawem klocków do układania, który nie tylko będzie świetną rozrywką, ale także rozwinie kreatywność dziecka. Jeszcze bardziej angażującą propozycją dla trochę starszych dzieci są gry planszowe lub na przykład kostki Rubika. Te klasyki nigdy się nie nudzą i zapewniają zróżnicowaną zabawę za każdym kolejnym razem.

4 pytania, które należy zadać przed zakupem zabawki

Czy dziecko woli bawić się samo czy z innymi?

Wielu rodzicom zdarza się przeoczyć ten aspekt, jednak nad nim również warto się zastanowić. Jeżeli dziecko bawi się głównie samo, wtedy dobrze sprawdzą się różnego rodzaju figurki, klocki, czy zestawy samochodzików. Jeśli jednak preferuje zabawę w grupie lub w parze, wtedy można zastanowić się nad grami planszowymi, karcianymi lub różnymi zestawami dla dwojga. We dwie osoby można także bawić się figurkami i lalkami, na przykład udając scenki. 

Odpowiedzi na te 4 pytania powinny znacznie ułatwić wybór zabawki dla dziecka tak, by sprawiła mu jak najwięcej szczęścia i zapewniła zabawę na długi czas.