23.03 br. zakończono II etap I konkursu plastycznego pn. „Kreatywna Pisanka”. Wzięły w nim udział przedszkola oraz oddziały przedszkolne z terenu Miasta oraz Gminy Limanowa. Konkurs objęli swoim patronatem Starosta Limanowski Mieczysław Uryga oraz Burmistrz Miasta Limanowianin in">Limanowa Władysław Bieda. Starostwo Powiatowe w Limanowej było ponadto jednym ze sponsorów nagród dla uczestników.

Konkurs „Kreatywna Pisanka” to nowa inicjatywa Limanowskiego Domu Kultury. Pierwsza edycja odbyła się w formie II etapów, a zadaniem uczestników było przygotowanie przestrzennej pisanki. Celem konkursu „Kreatywna Pisanka” było ukazanie piękna oraz pielęgnowanie tradycji Świąt Wielkanocnych, rozwijanie zainteresowań i umiejętności plastycznych dzieci, rozbudzanie wyobraźni i kreatywności wśród dzieci, poszerzenie wiedzy z zakresu różnych technik, integracja dzieci poprzez wspólną działalność plastyczną, promowanie aktywności twórczej dzieci, aktywizacja grup przedszkolnych i możliwość prezentacji swoich prac na terenie Limanowej.

Jury tegorocznego konkursu tworzyli:

– dr Jacek Dudek – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby, wykładowca na macierzystej uczelni;
-Karolina Cygnar – absolwentka Liceum Plastycznego w Rzeszowie, studentka Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, stypendystka Ministra Kultury na rok 2021;
– Zofia Ślęzak – absolwentka Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu, instruktor plastyk w Limanowskim Domu Kultury;
-Joanna Dębska – kulturoznawca, Instruktor ds. organizacji imprez i kina Limanowskiego Domu Kultury

Komisja konkursowa stanęła przed bardzo trudnym zadaniem. Wszystkie 7 pisanek, biorących udział w II etapie, okazały się nie tylko kreatywne, jak sugeruje hasło przewodnie konkursu, ale też wykonane z dbałością o najmniejsze detale. Jak podkreślają organizatorzy – ogromną satysfakcję sprawia fakt, że nadesłane razem z pracami zdjęcia, pokazywały ile radości i entuzjazmu wzbudzała praca nad pisankami wśród dzieci, jak również ich opiekunów.

Ostatecznie przyznano następujące nagrody oraz wyróżnienia:

I miejsce i nagroda pieniężną w wysokości 2000 zł dla Szkoły Podstawowej Nr 2 w Limanowej – oddział przedszkolny.

II miejsce i nagroda pieniężną w wysokości 1500 zł dla Szkoły Podstawowej Nr 2 w Męcinie – oddział przedszkolny.

III miejsce i nagroda pieniężną w wysokości 1000 zł dla Miejskiego Przedszkola Nr 2 w Limanowej.

Wyróżnienia i nagrody rzeczowe w kwocie 300 zł każda przyznano dla: Szkoły Podstawowej im. Władysława Reymonta w Pasierbcu – oddział przedszkolny, Niepublicznego Integracyjnego Przedszkola „Chatka Małego Skrzatka” w Mordarce, Niepublicznego Integracyjnego Przedszkola „Chatka Małego Skrzatka” w Limanowej oraz Miejskiego Przedszkola Nr 3 w Limanowej.

Organizatorzy planują wyeksponować wszystkie pisanki na terenie miasta Limanowa, co z pewnością nada nadchodzącym świętom koloru i sprawi, że mimo obecnej trudnej rzeczywistości, będą one nieco bardziej pozytywne i wesołe. Niebawem też pojawi się informacja o miejscu pobytu pisanek konkursowych.

Wspólnie z organizatorami gratulujemy wszystkim nagrodzonym: dzieciom biorącym udział w konkursie oraz ich opiekunom. Dziękujemy uczestnikom za kreatywność i talent, którym wykazali się przy tworzeniu pisanek oraz za ogromny wkład pracy. Mamy nadzieję, że pierwsza edycja konkursu, która spotkała się z tak entuzjastycznym odzewem, da początek pięknej, corocznej wielkanocnej tradycji.

Nagrody w I konkursie plastycznym „ Kreatywna Pisanka” ufundowali:

– Starostwo Powiatowe w Limanowej
– MZGKiM Limanowa
– Firma Budowlana Gurgul
– Zakład elektroinstalacyjny Electrical Wilhem Mrożek
– Agencja Ubezpieczeniowa Doratex
– Stefan Hutek
– Partner – Alma Stach, Król Sp. j.

Na stronie: https://www.ldk.limanowa.pl/galerie/i-konkurs-plastyczny-kreatywna-pisanka dostępna jest pełna galeria zdjęć nagrodzonych pisanek oraz z prac nad ich wykonaniem.

 

źr./ fot.: Limanowski Dom Kultury