21-go lipca w Zbludzy odbyło się otwarcie wystawy pt. „Polska żyje i żyć będzie”, poświęconej Antoniemu Gryzinie - Laskowi ps. „Doktor Świder”– czołowemu działaczowi Polskiego Państwa Podziemnego na ziemi limanowskiej, pionierowi uzdrowiska w Szczawie.

Pokazano wiele dokumentów i pamiątek rodzinnych. Wśród gości znaleźli się m.in. członkowie rodziny Antoniego Gryziny - Laska, członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK ze Słopnic, mieszkańcy Szczawy z ks. proboszczem Leonem Królczykiem na czele. Nie zabrakło również przedstawicieli miejscowości związanych z działalnością „Doktora Świdra”.

Polecamy: Gmina liczy straty. Wstępne ustalenia nie są optymistyczne [zdjęcia]

 

antoni gryzina lasek

Podczas otwarcia przemawiał historyk krakowskiego IPN – dr Dawid Golik. W swoim wystąpieniu opowiedział o losach Antoniego Gryziny - Laska i jego rodziny. Wystawę można zwiedzać do 3 września w sali wystawowej Stowarzyszenia Artystów Fabs w Zbludzy.

Antoni Gryzina – Lasek urodził się w Tarnowie w 1892 r. jako syn powstańca styczniowego Józefa i Felicji z domu Leśniak. Znany jako legionista Józefa Piłsudskiego, major Wojska Polskiego, organizator konspiracji antyhitlerowskiej na ziemi limanowskiej, sądeckiej i Podhalu. Związany m. in. z Dobrą, gdzie posiadał posiadłość i gdzie był założycielem komórki Związku Czynu Zbrojnego, oraz ze Szczawą, gdzie na swoich działkach dokonywał odwiertów balneologicznych, pozyskując cenną wodę solankową. Od 1939 r. czynnie zaangażowany w ruch antyhitlerowski, za co został aresztowany w 1941 r. W więzieniu w Nowym Sączu popełnił samobójstwo, połykając cyjanek. Za swoją działalność wojskową został odznaczony pośmiertnie, w 1942 r. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Polecamy: Uwaga kierowcy! Od piątku zamknięta będzie droga powiatowa Limanowa-Zalesie. Zobacz objazdy!

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Tekst: Jakub Gwiazdowski (wnuk mjr. A. Gryziny – Laska), Zdjęcia: Olga Rainka

[gallery ids="2996,2998,2999,3000,3001,3011,3010,3009,3007,3006,3005,3004,3003,3002"]