Wyjątkowy upał towarzyszył zmaganiom 104 kierowców, którzy pojawili się na starcie 5 Rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski – 10 Wyścigu Górskiego Limanowianin in">Limanowa – Przełęcz pod Ostrą. Dla kierowców klasyfikowanych w 9 Rundzie FIA EHC ( Mistrzostwa Europy FIA w Wyścigach Górskich) sobotnie podjazdy miały charakter treningowy.

I właśnie lider klasyfikacji FIA EHC w kategorii 2 (competition) Christian Merli (ITA) był najszybszym zawodnikiem przedpołudniowych treningów, wyprzedzając Guya Demutha (LUX) i trzeciego w drugim podjeździe Fausto Bormoliniego (ITA).

Polecamy: Broń w limanowskim muzeum. Historyczne perełki dostępne już wkrótce!

W pierwszym podjeździe treningowym FIA EHC trzeci był Szymon Łukaszczyk (POL), kierowca z Zakopanego, który w tym sezonie debiutuje w wyścigach górskich.

W podjazdach treningowych GSMP za Łukaszczykiem w czołówce dojeżdżali DUBAI, dawno nie oglądany na trasach wyścigów górskich Andrzej Szepieniec i Michał Ratajczyk. W czasie tego podjazdu na trasie wywieszono czerwoną flagę po awarii Waldemara Kluzy, walczącego o utrzymanie prymatu w klasyfikacji generalnej GSMP. Skoda Fabia S 2000 zgasła na trasie, na szczęście awarię udało się usunąć.

Pierwszy podjazd wyścigowy 5 Rundy Górskch Samochodowych Mistrzostw Polski odbył się bez dłuższych przerw, kilkakrotnie utylizowano rozlany na trasie olej z uszkodzonych silników. Na starcie zabrakło DUBAIA, którego wyeliminowała z wali awaria techniczna. Podjazd padł łupem Szymona Łukaszczyka, który wyprzedził Michała Ratajczyka i Vladimira Vitvera.

  • Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer Evo V) 2:11:733
  • Michał Ratajczyk (Mitsubishi Lancer Evo IX) 2:13:041
  • Vladimir Vitver (Audi TT-R DTM WTTR) 2:13:766
  • Waldemar Kluza (Skoda Fabia S 2000) 2:13:962
  • Mariusz Stec ( Ford Fiesta Proto Stecmotorsport) 2:17:585
Polecamy: Uwaga kierowcy! Utrudnienia w Mszanie Dolnej do końca wakacji!

W drugim podjeździe wyścigowym dominujący dotychczas Łukaszczyk musiał ustąpić Ratajczykowi, na trzecim miejscu znów zameldował się Vitver.

Zwycięzcą 5 Rundy GSMP został Szymon Łukaszczyk, puchar za drugie miejsce odebrał Michał Ratajczyk, któremu do wygranej zabrakło 155 tysięcznych sekundy! Na najniższym stopniu podium stanął Vladimir Vitver.

  • Szymon Łukaszczyk 4:22:643
  • Michał Ratajczyk 4:22:798
  • Vladimir Vitver 4:28:109
  • Waldemar Kluza 4:28:875
  • Mariusz Stec 4:34:388
W Grupie A najszybszym kierowcą okazał się Szymon Piękoś (Mitsubishi Lancer Evo VIII) a w Grupie N tryumfował Karol Krupa ( Mitsubishi Lancer Evo IX), obaj to zawodnicy Borg Warner Racing Team .Obok zmagań współczesnych aut wyścigowych toczyła się także 5 Runda GSMP Historycznych. Swoją dominację utrzymał lider klasyfikacji Wojciech Koczeski (Subaru Legacy RS), który wyprzedził Marcina Kacperka ( BMW E 30 318 IS) i Wojciecha Myszkiera ( Volkswagen Golf GTI).

Niedziela 29 lipca to przede wszystkim podjazdy wyścigowe 9 Rundy FIA EHC – Mistrzostw Europy FIA w Wyścigach Górskich oraz 6 Runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Zawody rozpoczną się o godz. 9.00 podjazdem treningowym GSMP, będącym także wolnym treningiem FIA EHC.

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., fot. Agnieszka Wołkowicz Agencja UMA, Starostwo Powiatowe Limanowa

[gallery ids="3182,3181,3180,3179,3177,3176,3184,3185,3186,3187"]