Za nami ciężka noc dla strażaków i mieszkańców regionu. Powiat limanowski jest wśród powiatów z najgorszą sytuacją pogodową. Podtopienia, zalane drogi, ewakuacje - służby ratunkowe mają pełne ręce roboty. Wciąż obowiązuje stan pogotowia przeciwpowodziowego.

W nocy strażacy interweniowali ponad 150 razy. Walka z żywiołem trwa nadal, służby ratunkowe wciąż dostają nowe zgłoszenia o podtopieniach i miejscach, gdzie potrzebne są interwencje.

Polecamy: Wielka woda na Limanowszczyźnie. Zobacz nagrania [wideo]

Najgorsza sytuacja jest w Zasadnem i Kamienicy. Miejscowość Zasadne wczoraj została odcięta od świata. Strażacy walczyli tam z żywiołem przez całą noc. Woda uszkodziła most na drodze powiatowej, przez co do miejscowości niemożliwy był dojazd. Na drodze występowały rumowiska.

Most na trasie Kamienica-Zabrzeż jest zamknięty, ponieważ woda wciąż go podmywa. Zasadne z powodu awarii energii elektrycznej jest bez prądu. Przewidywany czas naprawy to godz. 17.00.

Od wczoraj i przez całą noc najwięcej zdarzeń odnotowanych zostało w Gminie Kamienica , Gminie Limanowianin in">Limanowa w miejscowości Pasierbiec i przy stacji uzdatniania wody w Łososinie Górnej, Koszarach, dodatkowo w Tymbarku i Słopnicach.

Polecamy: Odprawa sytuacyjna w KP PSP Limanowianin in">Limanowa

Nie odbyło się bez ewakuacji.

W Piekiełku ewakuowano dwie rodziny - 8 osób, w tym czworo dzieci, w Koszarach starszą kobietę, w Łososinie Górnej 12-letnią dziewczynkę, w Szczawie ewakuowano 6 osób na drodze wojewódzkiej 968 z samochodów, które utknęły na drodze. Jak podają służby ratownicze, wszyscy są bezpieczni, a ewakuacje miały charakter bardziej prewencyjny.

W Limanowej wznowiono już dostawę wody. Częściowo bez wody wciąż pozostaje Dobra, gdzie został uszkodzony wodociąg.

Polecamy: Woda zalewa drogi i podtapia domy, strażacy walczą z żywiołem [zdjęcia/wideo]

Strażacy wciąż odbierają telefony o potrzebie kolejnych interwencji. Ich zadania polegają najczęściej na zabezpieczaniu podmytych odcinków dróg, wypompowywaniu wody z podtopionych i zalanych obiektów czy naprawie uszkodzonych sieci energetycznych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., fot./wideo: OSP Limanowa, własne