23 czerwca, w Nowym Sączu gościła Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej. Spotkanie z mieszkańcami regionu obyło się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, w ramach cyklu spotkań „Polska Jest jedna”.

Podczas spotkania Minister omówiła wiele ważnych kwestii dotyczących oświaty, sfery gospodarczej i kwestii społecznych. Przedstawiła projekt zmian przepisów w zakresie nowych preferencji podatkowych dla małych i średnich firm, ułatwień w opłacaniu składki ZUS planowanych do wprowadzenia od nowego roku. Omówiła także zamiar wprowadzenia pakietu Dostępność + dla osób starszych i niepełnosprawnych, plan wydatkowania dodatkowych 5 mld zł na drogi lokalne oraz wsparcie wyprawki dla uczniów 300+.

Wiesław Janczyk

Zobacz także: Mamy zwycięstwo! Chętnych samorządów było wiele, laureat mógł być jeden [Zdjęcia]

Sporym zainteresowaniem ze strony uczestników wydarzenia spotkały się także tematy związane z obowiązującą podstawą programową oraz zasady wzmocnienia szkolnictwa zawodowego na podstawie ustawy o szkołach branżowych. Minister opowiedziała słuchaczom również o zasadach pozyskiwania środków finansowych na rozbudowę szkół oraz ich zaplecza dydaktycznego.

Podczas spotkania można było dowiedzieć się także o wielu istotnych zmianach, jakie czekają szkolnictwo od 2019 roku. Są to m.in: podział subwencji oświatowych, który będzie odpowiedni do zapotrzebowania na kadrę z uwzględnieniem odpowiednich kwalifikacji i efektywności kształcenia w zawodzie oraz wsparcie w zawodach unikatowych, a także dopasowanie systemu kształtowania zawodowego z uwzględnieniem potrzeb ekonomicznych i gospodarczych.

Wiesław-Janczyk

Zobacz także: Deszcz złotych medali na najważniejszej imprezie sezonu. Nasi pokazali klasę!

Zmiany obejmować będą również sposób przeprowadzania egzaminów zawodowych, egzaminach czeladniczych w rzemiośle. Ponadto od nowego roku będzie możliwe zawieranie umów szkół lub uczniów z właścicielami firm odpowiednich dla danej kwalifikacji zawodowej. Ważna zmiana dotyczy również kadry nauczycielskiej, gdzie w planach jest wprowadzanie obowiązkowych staży zawodowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.

Wiesław-Janczyk

starosta-Limanowa

W spotkaniu uczestniczyli licznie zgromadzeni samorządowcy z Limanowszczyzny, m.in.: Wiesław Janczyk Poseł na Sejm RP, Wicestarosta Limanowski Mieczysław Uryga, Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego Wojciech Włodarczyk, Radny Powiatu Limanowskiego Stefan Hutek i Czesław Kawalec czy dyrektorzy limanowskich szkół.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.