15 czerwca na Śnieżnicy miało miejsce uroczyste poświęcenie pomnika papieża Jana Pawła II, który przedstawiony jest jako "Ksiądz Karol Wojtyła - turysta". Poświęcenia dokonał abp Marek Jędraszewski.

Rzeźba wykonana jest w piaskowcu i przedstawia postać papieża turysty z lat 50-tych. Autorem dzieła jest Bolesław Gieniec z Mystkowa.

Zobacz także: Pensje wójtów i burmistrzów w dół? Nowe rozporządzenie już od 1 lipca

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą Mszą Św., sprawowaną przez kapłanów diecezji tarnowskiej i krakowskiej w kościółku Matki Bożej Śnieżnej na Śnieżnicy. Podczas homilii Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski przypomniał to, jak papież Jan Paweł II kochał góry i często przemierzał szlaki Beskidu Wyspowego. Nawiązał także do historii Eliasza, porównując ją do życia Jana Pawła II, który także w ciszy spotykał się z Bogiem, a tej ciszy szukał w górach.

śnieżnica-kaplica-msze

- Wiemy, że on - Karol Wojtyła, przemierzając te szlaki, chyba niemal wszystkie w naszej ojczyźnie, szedł nimi przede wszystkim dlatego, żeby móc spotykać się z Bogiem, Stwórcą tego cudownego świata - mówił podczas Mszy św. w kościółku Matki Bożej Śnieżnej na Śnieżnicy abp Marek Jędraszewski.

Zobacz także: Tylko u nas! Pięć orkiestr i wspólne wykonanie utworu "Dobrzańskie melodie" [wideo]

Przypomnijmy, że Ośrodek Rekolekcyjny na Śnieżnicy istnieje już od 90-ciu lat. W 2000 roku zbudowano tam nową kaplicę, w której znajduje się podarowany przez Jana Pawła II obraz Matki Bożej Śnieżnej. Od 21 lat gospodarzem miejsca jest ks. Jan Zając, który z wielkim zaangażowaniem i oddaniem dba o to wyjątkowe miejsce.

śnieżnica-szlaki

Rzeźba "Księdza Karola Wojtyły - turysty" to upamiętnienie obecności przyszłego papieża Jana Pawła II na Śnieżnicy, 22 czerwca 1953 roku.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Fot. Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska