Strażackie święto w Łososinie Górnej i ważne wyróżnienia dla druhów

FOT. Urząd Miasta Limanowa
W Łososinie Górnej tego dnia nie chodziło tylko o mundury i sztandary. W centrum uwagi byli ludzie, którzy na co dzień jadą tam, gdzie inni wzywają pomocy. Podczas Miejskich Obchodów Dnia Strażaka padły słowa wdzięczności, ale też konkretne wyróżnienia dla tych, którzy od lat trzymają rękę na pulsie bezpieczeństwa.
- Msza i apel nadały obchodom uroczysty ton
- Odznaczenia dla tych, którzy od lat wspierają ochotników
Msza i apel nadały obchodom uroczysty ton
23 maja strażackie święto rozpoczęło się w kościele w Łososinie Górnej. Podczas Mszy Świętej modlono się za druhów i ich rodziny, a ten pierwszy akcent od razu przypomniał, że ochotnicza służba rzadko kończy się na samym wyjeździe do akcji. To także codzienne napięcie, dyspozycyjność i wsparcie najbliższych.
Po nabożeństwie uczestnicy przeszli na plac przed plebanią, gdzie odbył się apel z udziałem pocztów sztandarowych, strażaków ochotników, Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych i zaproszonych gości. Ceremoniał miał wyraźnie podniosły charakter. Dowództwo uroczystości powierzono dh. Stanisławowi Szumilasowi, naczelnikowi OSP Limanowa, a raport przyjął komendant powiatowy PSP w Limanowej st. bryg. Tomasz Pawlik. Padł też hymn państwowy i przegląd pododdziałów, które nadały wydarzeniu rangę dobrze osadzonej strażackiej tradycji.
Odznaczenia dla tych, którzy od lat wspierają ochotników
Najważniejszy moment przyszedł wtedy, gdy zaczęto wręczać wyróżnienia. To właśnie w takich chwilach widać, że praca ochotniczych strażaków nie kończy się na wyjazdach alarmowych. Liczy się także wsparcie ludzi, którzy pomagają jednostkom funkcjonować, rozwijać się i zachowywać ciągłość działania.
Przyznano „Odznakę Zasłużony dla OSP Limanowa” dla:
- Elżbiety Młynarczyk,
- Roberta Kowalskiego, radnego miasta Limanowa,
- ks. Bogdana Stelmacha, proboszcza parafii w Pasierbcu i kapelana powiatowego strażaków.
Wręczono też Medal i Tytuł „Za Zasługi dla Miasta Limanowa”. Na mocy marcowej uchwały Rady Miasta Limanowa otrzymał go druh Mateusz Musiał z OSP Łososina Górna. To wyróżnienie było wyraźnym sygnałem, że jego działalność została zauważona nie tylko w samej jednostce, ale także przez miejskie władze.
W części przemówień wybrzmiewał jeden motyw: ochotnicze straże pożarne są ważne nie tylko wtedy, gdy gaszą pożary albo jadą do wypadku. Burmistrz Jolanta Juszkiewicz dziękowała druhom za gotowość, poświęcenie i społeczne zaangażowanie, życząc im bezpiecznej służby, opieki św. Floriana i spokojnych powrotów z akcji. To był czytelny gest wdzięczności wobec ludzi, którzy od lat stanowią jedną z najpewniejszych opok bezpieczeństwa w Limanowej i okolicy.
na podstawie: UM Limanowa.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta Limanowa). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Historia ubioru pod lupą. W Limanowej szykuje się spotkanie z Nomina Rosae

Młodzi goście w limanowskim starostwie zadawali pytania bez tremy

Dwie generacje twórców spotkają się w limanowskiej galerii

Bieg Ziemi Limanowskiej wraca na trasę z Limanowej do Starej Wsi

Gazociąg w Przyszowej wchodzi w procedurę. Starostwo uruchomiło postępowanie

W Limanowej uczczono Konopnicką. Uczniowie pokazali szkolną historię

Profilaktyka w terenie przyciągnęła młodzież z całego powiatu

Strażackie święto w Łososinie Górnej i ważne wyróżnienia dla druhów

W Limanowej opublikowano listy oczekujących na miejskie mieszkania

Taras Kultury znów zagra nad Limanową - Karolina Szczurowska na scenie

Folklor Limanowszczyzny na scenie. LIMANOWIANIE pokazali dawną energię

Półkolonie z muzeum ruszyły. Pięć turnusów i góry w wakacyjnym planie

WITAMINKA przypomina o zdrowiu dzieci. Liczą się codzienne wybory

Część działki przy Willowej trafi w dzierżawę na zieleń i rekreację
Przydatne dane teleadresowe
- Zakład Gospodarki Komunalnej w Szczawie - usługi, wywóz szamba, oczyszczalnie
- Biuro Powiatowe ARiMR w Limanowej - kontakt, godziny, dopłaty i dotacje dla rolników
- Urząd Stanu Cywilnego w Tymbarku - kontakt, godziny, sprawy do załatwienia
- Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Limanowej - kontakt, godziny, usługi
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jodłowniku - kontakt, godziny, zasiłki i pomoc rodzinna
- Sąd Rejonowy w Limanowej - kontakt, wydziały, godziny i ePUAP
