Handel główną tematyką VII Nocy Muzeum w Limanowej - zobacz nietypową wystawę [Zdjęcia]
18 maja w limanowskim muzeum miała miejsce prawdziwa gratka dla fanów sztuki. Już po raz VII miała miejsce Noc Muzeum w Limanowej. Jednym z ciekawszych punktów programu było otwarcie wystawy kolekcjonerskiej firmy Wrona Sp.j. z Limanowej.
Wystawa kolekcjonerska pn. Mercatores ad nostram urbem venerunt ut pecuniam facerent czyli rzecz o historii handlu” ukazuje oblicze dawnego handlu. Na wystawie można podziwiać m.in. wagi, liczydła, maszynki do liczenia, ale także rzeczy ulotne, a niezbędne, takie jak księgi handlowe, kwity, etykiety oraz książki życzeń i zażaleń.
Zobacz także: Samorządowcy spotkali się w mieście swojej patronki - Św. Kingi
Wystawa została przygotowaną przez pracowników limanowskiego muzeum dzięki eksponatom wypożyczonym przez rodzinną firmę WRONA Sp.j., Annę Zawadę , Kongregację Kupiecką Zrzeszenia Handlu i Usług w Nowym Sączu , Zygmunta Kłosowskiego oraz ze zbiorów muzeum.
Uroczystego otwarcia wystawy, w towarzystwie zaproszonych gości, dokonała Magdalena Urbaniec Dyrektor Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej. Wśród zgromadzonych gości znaleźli się m.in. Jolanta Juszkiewicz Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa, Walenty Rusin Radny Miasta,Jerzy Wrona Wiceprezesa Kongregacji Kupieckiej Zrzeszenia Handlu i Usług w Nowym Sączu, Andrzej Jabłoński Wiceprezes Kongregacji Kupieckiej Zrzeszenia Handlu i Usług w Nowym Sączu, Józef Oleksy Prezes Zarządu Regionalnego Stowarzyszenia Przedsiębiorców w Limanowej, Jerzy Bogacz Przewodniczący Rady Muzeum.
Zobacz także: Student z Kasiny Wielkiej po raz drugi w popularnym teleturnieju
Wystawa pokazuje kilka z pośród wielu aspektów handlu - w jednej części wystawy zostały zaaranżowane przestrzenie biurowe prezentujące jak zmieniało się otoczenie i narzędzia pracy kupca i handlowca od okresu dwudziestolecia międzywojennego poprzez lata 70-te XX w. do początku lat 90-tych XX w. Pośród eksponatów można obejrzeć m.in. telefon RWT MB-59 wyprodukowany w Radomskiej Wytwórni Telekomunikacyjnej z 1959r., przenośną, berlińską maszynę do pisania DM-Klein z lat 30-tych XX w., czy radziecką maszynkę do liczenia marki Feliks” z lat 70-tych XX w. W drugiej części ekspozycji zaprezentowano przedmioty związane z pracą sklepów i obsługą konsumentów w tym polską wagę uchylną MB z 1936 r., wagi uchylne, które stanowiły dominantę polskich lad sklepowych PRL-u czy Książkę życzeń i zażaleń z 1979r. gdzie wpisy niezadowolonych konsumentów z niesamowitą ekspresją komentowała Pani Kierownik.
-Koncepcja całej wystawy i jej eksponatów zrodziła się już w 2014 roku, kiedy Kongregacja Kupiecka podpisała z Urzędem Marszałkowskim porozumienie w sprawie organizacji Światowych Dni Przedsiębiorczości. Są to spotkania z młodzieżą, której się przedstawia sprawy przedsiębiorstw i jednocześnie zachęca do prowadzenia własnej działalności. Wystawa, a właściwie jej zasoby oparte są na tym czym firma Wrona przez ponad 35 lat swojej działalności liczyła i na czym ważyła. Dla młodzieży ta tematyka stała się hitem - mówił podczas wystawy jej pomysłodawca Jerzy Wrona prezes firmy Wrona Sp.j.
Zobacz także:[ Limanowa promowana nawet za oceanem. Jak? Zobaczcie sami!](https://limanowianin.in/2018/05/22/limanowa-promowana-nawet-za-oceanem-jak-zobaczcie-sami/)
Ponadto na wystawie znajdują się informacje na temat dziejów handlu i szlaków handlowych regionu oraz Księgi pamiątkowe i zabytkowy sztandar Kongregacji Kupieckiej z Nowego Sącza.
Dla nas, klientów przyzwyczajonych do elektroniki i informatycznych innowacji tego typu przedmioty uzmysławiają to, jak wcześniejsze pokolenia stawiały czoła handlu.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wystawy!
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Fot. arch. własne
[gallery columns=4 size=medium ids=568,570,569,571,574,575,576,578,579,580,581,582,583,572,577]
Ostatnie Artykuły

Bieg na skrzydłach mocy wraca do Mordarki. Osiem etapów z przesłaniem

Wieczór pamięci w Łososinie Górnej. Kościół znów był pełen ludzi

Odszkodowanie za działkę w Dobrej. Starostwo szuka osób z prawami do gruntu

Czterolatek z Kasiny Wielkiej na podium ogólnopolskiego konkursu

Nowa strona odsłania plany przebudowy DK28 między Kasiną Wielką a Limanową

W Niedźwiedziu wróci historia fabryki. Michał Wójcik pokaże nową książkę

Pociąg za złotówkę i rodzinne zniżki. Małopolska szykuje czerwcowe okazje

Na Bednarczyka oddano nowe mieszkania komunalne. Gotowe są 104 lokale

Mszana Dolna i przemysł, który budował miasto. W muzeum zabrzmi nowa opowieść

Dwie działki w Limanowej do dzierżawy. Czynsz liczony kwartalnie

Mandaty posypały się na Bronisława Czecha - policja sprawdziła blisko 20 aut

ANS świętowała 25 lat w Nowym Targu. W auli padły ważne słowa o rozwoju

Małopolscy starostowie spotkali się w Gorlicach. W centrum były rodziny i drogi

Dwa gminne lokale trafią do organizacji kulturalnych
Przydatne dane teleadresowe
- Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu - Filia w Limanowej: kontakt, e-booki, czasopisma
- Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej - kontakt, lokalizacja, oferta
- GOPS Mszana Dolna - kontakt, godziny i świadczenia
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Limanowej - kontakt, godziny, oferta
- Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Limanowej - kontakt, godziny, usługi
- Dzienny Dom Senior+ w Dobrej - kontakt, godziny i zapis
