Klub Jeździecki Mszana Górna w przepiękny weekend 13-14 października b.r. był organizatorem zawodów Hipicznych cyklu Puchar Gór, który rozgrywany jest od tego sezony w Łopusznej i w Mszanie Górnej.

W pierwszym dniu konnej rywalizacji rozegrano konkurencję ujeżdżeniową, czyli tzw. dresaż. Na starcie stawiło się aż 40 par! Przez 6 godzin można było podziwiać piękne konie oraz wspaniałych jeźdźców. W niedzielę natomiast zawodnicy zmierzyli się w skokach przez przeszkody. Do tej widowiskowej konkurenci zgłosiło się ponad 50 par; można było zobaczyć ponad 100 przejazdów na parkurze.

W zawodach wystartowały zawodniczki KJ Mszana Górna. Weronika Jagoda z Olszówki w Pucharze Gór startująca na klaczy Kora trzykrotnie stanęła na podium: ujeżdżenie klasy LL - trzecie miejsce, skoki LL 50 - drugie miejsce, skoki LL 70 - trzecie miejsce. Alicja Stopa z Łostówka na koniu Dany Fox B w konkurencji ujeżdżenie klasa L zdobyła pierwsze miejsce. Zuzanna Sławecka z Mszany Górnej na koniu Atut za ujeżdżenie w klasie P wywalczyła pierwsze miejsce, zaś Julia Macuga z Olszówki na koniu Eger w swoim debiucie sportowym ujeżdżenie klasa L - 7 miejsce.

Równocześnie rozegrano I Zawody Hipiczne Dla Służb Wojskowych i Grup Rekonstrukcyjnych im. Generała Edwarda Rydza - Śmigłego. Mundurowi zmagali się w trzech konkurencjach: ujeżdżenie, skoki oraz konkurs zręczności bojowej szablą i lancą. Bardzo dziękujemy za udział wszystkim zawodnikom, a szczególnie chcemy podziękować grupie rekonstrukcyjnej „Kasztanka” z Laskowej za piękny malowniczy pokaz w strojach Beliniaków z okresu I Wojny Światowej – wyrazy wdzięczności przekazują organizatorzy zawodów. Była to piękna lekcja historii, która wpisała się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Weekendowe zawody cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród samych zawodników, ale również kibicującej im publiczności. Nie bez znaczenia jest tutaj ich lokalizacja – dogodny i sprawny dojazd m. in. z Krakowa, Nowego Sącza, czy Podhala zachęcił wielu amatorów jazdy konnej. Bajeczne plenery Beskidu Wyspowego pomalowane jak na za zamówienie prawdziwą feerią barw, piękna pogoda, wspaniała organizacja i atmosfera zawodów dopełniły pełni wrażeń każdego z uczestników zagórzańskiej edycji zawodów.

-Bardzo dziękujemy kibicom, którzy bardzo licznie przybyli na zawody i dopingowali wszystkich zawodników – dodają gospodarze

Puchar Gór uzyskał wsparcie finansowe z Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Na organizację zawodów ułańskich Klub Jeździecki Mszana Górna uzyskał wsparcie finansowe z Ministerstwa Obrony Narodowej Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa.

Robert Sławecki

autor publikacji: UG Mszana Dolna