Co łączy Ministra Spraw Zagranicznych II RP Józefa Becka z Limanową?
Kto budował wizerunek II RP, kim byli ci, którzy podjęli się trudnego zadania kształtowania polskiej polityki w pierwszych latach niepodległości? Zapewne nazwiska tych postaci są powszechnie znane z kart historii lecz czy zastanawialiśmy się kiedykolwiek kim byli ci ludzie, skąd pochodzili, kto kształtował ich charaktery i systemy wartości.
Już jakiś czas temu Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej miało przyjemność poinformować o uzyskaniu dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury na realizację projektu pod nazwą Chciejmy Polski, a będzie! minister Józef Beck”, dzięki któremu powstanie pierwsza w Polsce wystawa stała poświęcona postaci ministra spraw zagranicznych II RP - Józefa Becka. Całkowity koszt projektu wynosi 79 500 zł, z czego dofinansowanie MKiDN stanowi 59 500 zł i jest realizowany przy współpracy z Miastem Limanowa, Instytutem Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk oraz I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Orkana w Limanowej.
Oficjalne otwarcie wystawy objętej Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, odbędzie się 19 października 2018 r. o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej przy ul. Józefa Marka 13 w Limanowej.
Polecamy: Kamionka Mała: 19-latek wjechał do koryta rzeki
Projekt zakłada m.in. omówienie tematu postaci Józefa Becka przez pryzmat domu rodzinnego (który w latach 1899-1918 znajdował się w Limanowej) oraz sylwetki ojca przyszłego ministra Józefa Alojzego Beka. Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom współczesnego odbiorcy wystawa, pod względem aranżacji, elementów ekspozycyjnych oraz wybranego stylu narracji, zyskała nową jakość, łączącą klasyczne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Zaopatrzono ekspozycję w sprzęt multimedialny oraz elementy aranżacyjne dzięki, którym wystawa przybrała niepowtarzalną formę zarówno od strony merytorycznej jak i wizualnej.
Stworzona wystawa zakłada różnorodne formy przekazu, dlatego podjęto się również stworzenia krótkiego filmu animowanego, który pozwoli widzom zobaczyć historię życia i działalności polityka II RP opowiedzianą z punktu widzenia samego ministra Becka. Innym interesującym elementem będzie cześć gabinetowa” gdzie za stylizowanym biurkiem zasiądzie główny bohater wystawy. Dzięki nowoczesnej technologii wiernego odtwarzania postaci historycznych przy pomocy fiberglassu i silikonów szlachetnych oraz długotrwałym konsultacjom w sprawie kształtu oczu i linii podbródka z artystami odpowiedzialnymi za wykonanie modelu, na wystawie będzie można obejrzeć postać Józefa Becka z okresu służby w Legionach Polskich (możemy zdradzić, że mundur legionowy przyszłego ministra przygotowany został w pracowni Fundacji Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej z Nowego Sącza).
Ponadto w ramach projektu Chciejmy Polski, a będzie minister Józef Beck”, organizatorzy nie tylko zajmują się stworzeniem nowej wystawy stałej w limanowskim muzeum. W szereg zaplanowanych działań, jest też wpisana na drugą połowę października organizacja przy współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Orkana w Limanowej debaty oxfordzkiej. Limanowska młodzież spróbuje odpowiedzieć m.in. na pytanie czy można było uniknąć II wojny światowej. Debata może się okazać interesującym obrazem postaw i opinii młodego pokolenia.
Polecamy: Strzelcy z regionu śladami patriotycznej Warszawy [zdjęcia]
Młodzieńcze lata Józef Beck spędził w Limanowej, teraz jego postać niejako powraca” do miasta wraz z nową wystawą stałą w limanowskim muzeum. Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystym otwarciu tej niecodziennej wystawy w programie, której przewidziane jest:
- 17.00 oficjalne otwarcie nowej wystawy stałej Chciejmy Polski, a będzie! minister Józef Beck”
- 17.20 prezentacja genezy tworzenia wystawy w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej
- 17.30 prezentacja dokumentalnego filmu animowanego pt. Chciejmy Polski, a będzie! minister Józef Beck”
- 18.00 wykład przeprowadzony przez prof. dr hab. Marka Kornata z Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk
- 19.30 zakończenie oficjalnej części otwarcia
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Autor: Start