30 maja w siedzibie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie z rąk Wiceministra MSWiA Krzysztofa Kozłowskiego, Starosta Limanowski Jan Puchała odebrał promesę w wysokości 614 tys. 770 zł zwiększającą poprzednie dofinansowanie na odbudowę mostu w Owieczce. Zadanie będzie realizowane w ramach środków na usuwanie skutków zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych.

Zobacz także: Samorządowcy spotkali się w mieście swojej patronki - Św. Kingi

11 maja br. zwróciłem się z prośbą do Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika o rozważanie możliwości zwiększenia kwoty dofinansowania z budżetu państwa, w ramach podziału środków z rezerwy celowej na usuwanie skutków klęsk żywiołowych dla realizacji zadania pn: „Odbudowa obiektu mostowego w ciągu drogi powiatowej nr 1579 K Siekierczyna – Naszacowice w miejscowości Świdnik/Owieczka wraz z umocnieniem brzegowym” – informuje starosta Jan Puchała

most-Owieczka

Przypomnijmy, że w dniach 3-6 października 2016 roku wskutek intensywnych opadów atmosferycznych i związanym z nimi wezbraniem wód potoku Słomka, woda poważnie uszkodziła most. Aby go odbudować, Powiat Limanowski wystąpił z wnioskiem do Wojewody Małopolskiego o udzielenie dotacji w wysokości 4 mln 800 tys. zł co stanowiło aż 80 % szacunkowych kosztów realizacji zadania.

Przyznana przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji promesa z dnia 30 marca 2018 r. przewidywała udzielenie dotacji na realizację zadania w kwocie o wnioskowanej wysokości tj. 4 mln 800 tys. zł. Jednak w wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego o udzielenie zamówienia publicznego na odbudowę mostu, wyłoniona została najkorzystniejsza oferta opiewająca na kwotę w wysokości ponad 6 mln 768 tys. zł., która to wartość znacznie przekroczyła przyjęty pierwotnie szacunkowy koszt realizacji zadania.

Zobacz także: Niedzielne gradobicie w Dobrej [Zdjęcia/wideo]

Małopolski-Urząd-Wojewódzki-Kraków

W wyniku zaistniałej sytuacji kwota przyznanej promesy pokrywała jedynie 70,92 % kosztów kwalifikowanych wobec możliwych do uzyskania 80 % co byłoby równoważne kwocie dofinansowania w wysokości 5 mln 414 tys. 770,00 zł. Różnica zatem pomiędzy dotacją przyznana a pożądaną wynosi 614 tys. 770 zł.

Zdając sobie sprawę, jak wielkie znaczenie ma odbudowa mostu dla mieszkańców Powiatu Limanowskiego, uszkodzony most został zgłoszony jako zadanie priorytetowe do realizacji w 2018 roku – jak mówi starosta Jan Puchała – Miło mi Państwa poinformować, że w dniu dzisiejszym z rąk Wiceministra MSWiA Krzysztofa Kozłowskiego odebrałem promesę zwiększającą poprzednie dofinansowanie na realizację tego zadania, w wysokości 614 tys. 770 zł. w ramach środków na usuwanie skutków zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych. Przyznana dotacja pozwoli na rozstrzygnięcie przeprowadzonego postępowania przetargowego i podpisanie umowy na wykonawstwo tej inwestycji. Przewidywany termin realizacji zadania: do końca bieżącego roku - dodaje.

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Źródło: Starostwo Powiatowe w Limanowej