Gmina Słopnice odebrała promesę i otrzyma dofinansowanie inwestycji planowanej do realizacji w centrum Słopnic Dolnych. Dzięki dofinansowaniu, już w przyszłym roku, powstanie nowe miejsce rekreacji, kultury i sportu.

Promesę o wartości pół miliona złotych odebrał 10 października wójt gminy Adam Sołtys. Koszt realizacji inwestycji szacowany jest na blisko 1 mln zł. Dofinansowanie przyznane Gminie Słopnice przez samorząd województwa małopolskiego ze środków PROW 2014-2020 stanowi ok. 50 % kosztów zadania. Promesę opiewającą na 500 000 zł przekazali wójtowi Słopnic wicemarszałek Stanisław Sorys oraz przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska.

Polecamy: Limanowa: samochód dachował i uderzył w latarnię. Kierowca w szpitalu [zdjęcia]

Co powstanie w centrum Słopnic w ramach tejże inwestycji? W planach jest m.in. ścieżka pieszo-rowerowa, wiata i altany drewniane, miejsca zabaw i wypoczynku, oświetlone alejki i ogród kwiatowy czy infokiosk z informacjami turystycznymi o miejscowości i regionie. Jednym z elementów całego projektu jest również powstająca już tzw. Otwarta Strefa Aktywności, z placem zabaw i elementami siłowni zewnętrznej.

Przygotowania do realizacji zadania, które nazwano „Kształtowaniem przestrzeni publicznej w centrum miejscowości Słopnice” trwały przeszło półtora roku. W 2016 roku samorząd sfinalizował zakup gruntów w centrum Słopnic Dolnych, położonych w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby Urzędu Gminy. Zakupiono cztery działki o łącznej powierzchni 69 arów. Tereny te w 2017 roku zostały przekwalifikowane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, z przeznaczeniem na tereny usług kultury, spotu i rekreacji. Czas ten poświęcono również na opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej działek oraz uzyskanie pozwolenia budowlanego na realizację inwestycji. Konieczne były także uzgodnienia z parafią. Dotyczyły one udostępnienia gruntów sąsiadujących z działkami gminy, a objęte pomysłem na zagospodarowanie centrum tj. gruntów pomiędzy kościołem parafialnym a Urzędem Gminy.

Polecamy: Skażona woda w trzech wodociągach regionu

-Dziękujemy proboszczowi parafii ks. Janowi Gniewkowi oraz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie za wyrażenie zgody na dzierżawę terenu, po którym przebiegać będzie ścieżka rekreacyjna. Myślę, że inwestycja będzie służyła zarówno parafii Słopnice Dolne, jak również wszystkim pozostałym mieszkańcom Słopnic oraz gościom odwiedzającym naszą miejscowość - mówi wójt gminy Słopnice Adam Sołtys

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło/fot. UG Słopnice