ZUS prowadzi w tym miesiącu "Dni Ubezpieczonego". Nowością jest możliwość zaproszenia ekspertów do własnej firmy. O co chodzi i dlaczego to się opłaca? Zobacz szczegóły!

Osoby ubezpieczone są najliczniejszą, ale i najmniej świadomą swoich praw i obowiązków grupą klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To dla nich, co roku w październiku organizowane są "Dni Ubezpieczonego". W tym roku ich hasłem przewodnim jest Informacja o stanie konta ubezpieczonego - ważna informacja o Twojej przyszłości. Dni Ubezpieczonego potrwają do końca miesiąca.

Polecamy: Już wkrótce wspólna inwestycja gminy i powiatu za blisko 1,5 mln złotych

-Brak wiedzy na temat swojego ubezpieczenie wynika z faktu bardzo sporadycznego kontaktu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Ubezpieczeni, to najczęściej osoby pracujące na etatach, czy umowach zleceniu, które bardzo rzadko, albo wcale nie kontaktują się z ZUS. Osoby te nie interesują się ubezpieczeniami społecznymi dopóki nie muszą skorzystać z jakiegoś świadczenia, a do Zakładu przychodzą dopiero wtedy, gdy dowiadują się, że nie mają odprowadzanych składek – tłumaczy Anna Mieczkowska, koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji z oddziału ZUS w Nowym Sączu – chcemy to zmienić, chcemy, aby każdy ubezpieczony znał swoje konto w ZUS jak konto w banku.

-W tym roku ZUS przygotował nową formułę Dni Ubezpieczonego. Dla wygody przedsiębiorców i ich pracowników, proponujemy wizytę naszych ekspertów w siedzibie firmy – wystarczy się z nami skontaktować i zgłosić chęć spotkania, w dogodnym dla siebie terminie - dodaje

Polecamy: Uczestniczyli w małopolskim spotkaniu z policją. Zasilą w przyszłości ich szeregi?

Podczas spotkania specjaliści ZUS objaśnią ubezpieczonym wszystkie zapisy w Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU), którą ZUS wysłał w czasie wakacji do 20 mln Polaków. Krok po kroku eksperci pokażą, jak pracownik może sprawdzić, że są za niego opłacane składki. Podpowiedzą, z jakich świadczeń skorzystają ubezpieczeni dzięki poprawnym zapisom na koncie np. w razie choroby, urodzenia dziecka, wypadku przy pracy. Wyjaśnią też, kiedy środki z subkonta wypłacamy bliskim oraz jak sprawdzać stan swojego konta w ZUS przez internet.

Eksperci ZUS opowiedzą również o korzyściach elektronicznych zwolnień lekarskich, zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Wszystkim chętnym założą profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Zainteresowani pracodawcy mogą zgłosić chęć spotkania, wysyłając zgłoszenie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W mailu należy wskazać dzień i godzinę spotkania, adres oraz orientacyjną liczbę osób, która weźmie udział w spotkaniu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło/fot: ZUS