Oczyszczacze powietrza trafiły do czterech placówek przedszkolnych w Gminie Mszana Dolna. Otrzymały je przedszkola w Łostówce, Rabie Niżnej, Mszanie Górnej oraz Kasince Małej.

Jest to efekt akcji społecznej prowadzonej przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn. „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej. Ma ona na celu uświadomienie mieszkańców o problemie jakim jest zanieczyszczenie powietrza.

Polecamy: OSP Olszówka ma już 70 lat. Zobacz ten jubileusz! [zdjęcia]

Oczyszczacze, w które wyposażono placówki przedszkolne swoimi parametrami są dostosowane do potrzeb 60-metrowej sali przedszkolnej i oczyszczają 388 m3 powietrza na godzinę. W ciągu każdej godziny są w stanie dwukrotnie przefiltrować całe powietrze w danym pomieszczeniu. Dodatkowo wyposażono je w filtry HEPA wysokiej klasy H13, które wychwytują pyły i szkodliwe substancje oraz kurz, alergeny i bakterie.

Dzięki tym nowoczesnym urządzeniom najmłodsi mieszkańcy Gminy Mszana Dolna mają szansę ustrzec się nie tylko przed smogiem, ale też przed problemami zdrowotnymi, których przyczyną może być właśnie zanieczyszczone powietrze, w tym m.in. alergią. Sprzęt jest w pełni bezpieczny dla dzieci. Wyposażono go m.in. w blokadę rodzicielską i funkcję automatycznego wyłączenia przy próbie otwarcia klapy czy w przypadku przewrócenia urządzenia.

Polecamy: Nietrzeźwy kierowca wypadł z drogi i uderzył w zaparkowane przed sklepem auto

Warty podkreślenia jest fakt, że oczyszczacz zakupiony został przez Województwo Małopolskie; ani placówka, do której trafił, ani gmina nie ponosiły żadnych kosztów. Wystarczyło zadeklarować chęć udziału w tym projekcie. To zadanie leżało po stronie gmin. Obdarowane urządzeniami placówki mają jednak obowiązek przeprowadzić w najbliższym czasie akcję edukacyjną z udziałem dzieci i rodziców, która będzie dotyczyć zanieczyszczenia i ochrony powietrza.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło/fot: UG Mszana Dolna