"Radny z certyfikatem" - to świeża, aczkolwiek bardzo trafiona inicjatywa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, skierowana do kandydatów na radnych z Małopolski. Dwudziestu śmiałków przestąpiło do testu, zobacz szczegóły!

Wybory do rady dzielnicy, miasta, sejmiku mogą być początkiem wielkiej kariery w samorządzie i w polityce. Nowi kandydaci zazwyczaj są entuzjastami zmian i rozwoju. To liderzy projektów i szefowie lokalnych inicjatyw, którym często w osiąganiu wyznaczonych celów brakuje szerokiego poparcia. Jak ich znaleźć i wyłonić z grona setek plakatów i atrakcyjnych haseł?

Polecamy: Młyńczyska: potrącenie pieszego na łuku drogi [zdjęcia]

Uniwersytet Pedagogiczny zorganizował w niedzielę, 30 września, Test Samorządowy. Pozytywne zaliczenie testu daje prawo do zamieszczania na plakatach wyborczych znaku graficznego, potwierdzającego kompetencje kandydata na radnego. Każdy znak graficzny posiada indywidualny numer, na podstawie którego będzie można uzyskać potwierdzenie jego autentyczności na stronie www.radnyzcertyfikatem.pl

Do testu przystąpiło dwudziestu śmiałków, którzy na jego wypełnienie mieli pół godziny. Pytania obejmowały zagadnienia z tematyki samorządu terytorialnego.

Polecamy: Wypadek motocyklisty. Pomocy udzielił przejeżdżający lekarz

Do testu przystąpili kandydaci z małopolski na radnych gminy, powiatu i sejmiku. Na test do Krakowa przyjechały osoby z m.in. z Brzeska, Krakowa, Zakopanego i Nowego Sącza. Nie zabrakło także przedstawiciela z naszej okolicy. Kandydat do sejmiku województwa małopolskiego z okręgu nr 6 (miasto Nowy Sącz oraz powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki) Sebastian Rutkowski z KUKIZ’15 zdał test pozytywnie i uzyskał wysoki - piąty wynik.

Pomysłodawcą akcji był Waldemar Domański. Ci, którzy chcieli przystąpić do testu i zdobyć certyfikat już od połowy maja mogli pogłębiać swoją wiedzę dzięki serii krótkich audycji, mini-wykładów na temat treści Testu Samorządowego, prezentowanych przez prof. Andrzeja Piaseckiego na antenie Radia Kraków.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.