Od 1 grudnia bieżącego roku pacjenci będą mieli wystawiane wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie. Już teraz do ZUS w województwie małopolskim wpływa takich zwolnień prawie 39 proc. E-ZLA to dla chorych korzystne rozwiązanie.

Od 1 grudnia br. zwolnienia lekarskie będą wystawiane wyłącznie elektronicznie. Pacjent wychodząc od lekarza nie będzie już dzierżył w dłoni papierowego, zielonego zaświadczenia. Zwolnienie od razu po wystawieniu przez lekarza w systemie zostanie przekazane elektronicznie do pracodawcy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dla pacjenta, to komfortowa sytuacja, bo nie będzie musiał z bólem lub gorączką fatygować się do pracodawcy w terminie 7 dni by przekazać zwolnienie, pod groźbą obniżenia zasiłku w razie przekroczenia tego terminu. (Po wprowadzeniu obligatoryjnych e-ZLA, przepis dotyczący obniżenia zasiłku z powodu nieprzekazania zwolnienia pracodawcy w terminie zniknie).

Polecamy: Urzędujący wójt bez kontrkandydatów w nadchodzących wyborach

-Elektroniczne zwolnienia lekarskie można wystawiać już od 1 stycznia 2016 r. W województwie małopolskim wystawiono już w sumie 540 tys. takich zwolnień. Z każdym tygodniem procent zwolnień wystawionych elektronicznie jest wyższy. Obecnie do Oddziału w Nowym Sączu wpływa prawie 38 proc. zwolnień w formie elektronicznej. Lekarze coraz chętniej korzystają z szybkiej, prostej i wygodnej dla pacjenta formy wystawiania zwolnień - informuje Anna Szaniawska Regionalny Rzecznik ZUS w Małopolsce

By zwolnienie lekarskie trafiło do systemu informatycznego pracodawcy, musi on mieć założone konto płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli pracodawca jeszcze nie ma konta na PUE ZUS, warto by je założył. Dzięki temu pracownik nie będzie musiał pobierać wydruku elektronicznego zwolnienia lekarskiego i zawozić go do szefa lub prosić znajomych o dostarczenie dokumentu. W przypadku gdy pracodawca nie ma założonego profilu na PUE ZUS, lekarz widzi to w swoim systemie i drukuje zwolnienie dla pracodawcy.

Polecamy: Ważny etap ponad milionowej inwestycji w gminie zakończony [zdjęcia]

Jeśli będzie trzeba wystawić zwolnienie w czasie wizyty domowej, lekarze są na to przygotowani. Mogą wręczyć pacjentowi wydrukowane e-ZLA i później uzupełnić je w systemie lub wypisać je przy pacjencie, jeśli mają ze sobą laptopa i dostęp do Internetu.

Jeżeli chorujesz i przestałeś być pracownikiem, czyli pobierasz zasiłek po ustaniu zatrudnienia, pamiętaj o tym, żeby złożyć do ZUS wniosek o wypłatę zasiłku. Sam elektroniczny wpływ zwolnienia do ZUS nie wystarczy by wypłacić Ci świadczenie. Musisz jeszcze złożyć wniosek w postaci formularza ZAS-53. Możesz zrobić to elektronicznie jeśli masz profil na PUE ZUS. Nie jest do tego wymagany podpis elektroniczny.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło: ZUS