Uczniowie klas VI - VIII ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej obejrzeli film "Dywizjon 303. Historia prawdziwa". Tym razem seans był nie tylko rozrywką, ale przede wszystkim pretekstem do głębszych refleksji na temat dążeń Polaków do wolności i ich heroicznej walki o nią podczas II Wojny Światowej.

Film powstał na podstawie słynnej książki Arkadego Fiedlera i przedstawia losy wybitnych polskich lotników wchodzących w skład Dywizjonu 303. Bohaterscy myśliwcy wykazali się nie tylko odwagą, ale również sprawnością i fantazją w Bitwie o Anglię. Polacy wiedzieli, że bronią nie tylko państwa, ale też wolności, niezależności. Wiedzieli, że przegrana Niemców będzie końcem ich dominacji w Europie i będzie dowodem na to, że wojska niemieckie można pokonać.

Początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stali się legendą, tworząc Dywizjon 303, który nie miał sobie równych. W filmie wystąpiło wielu znanych polskich aktorów, takich jak Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk czy Antoni Królikowski. Liczne sceny bitew powietrznych zostały odtworzone z wielką starannością i zapierały dech w piersiach. W filmie nie brakowało również zabawnych, humorystycznych scen.

Historia walecznego Dywizjonu 303, którego działalność zmieniła losy nie tylko bitwy o Anglię, ale też całej II Wojny Światowej obrazuje patriotyzm, który może być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków.

Anna Juzuń

autor publikacji: UG Mszana Dolna