16 września w Ujanowicach odbyło się uroczyste poświęcenie i odsłonięcie tablicy pamiątkowej Jana Antoniego Stacha - oficera Wojska Polskiego, zamordowanego przez NKWD w Twerze. Tablica pamiątkowa została umieszczona na domu, w którym urodził się Jan Antoni Stach.

Poświęcenia i odsłonięcia tablicy pamiątkowej umiejscowionej na domu, w którym urodził się Jan Antoni Stach dokonali:

  • ks. Zbigniew Guzy- członek Episkopatu Polski, Kapelan Żołnierzy Armii Krajowej w asyście ks. Wiesława Dzięgiela, proboszcza Parafii Ujanowice i ks. Józefa Treli ze Żmiącej.
  • Piotr Stach – pełniący obowiązki Wójta Gminy Laskowa.
  • Jerzy Zagajski – inicjator uroczystości
Uroczystość uświetniła Parafialna Orkiestra Dęta z Krosnej, dyrygowana przez Zdzisława Karpiela.

Polecamy: To nie był spokojny weekend na drogach. Potrącenie 82-latki, nieudane wymijanie...co jeszcze? [zdjęcia]

Jan Antoni Stach był oficerem Wojska Polskiego. Jako doktor praw został sędzią Sądu Grodzkiego w Drohobyczu. Po wybuchu II wojny światowej dostał się do niewoli sowieckiej w obozie jenieckim w Ostaszkowie. Wiosną 1940 roku został zamordowany przez NKWD w Twerze i pochowany w dołach śmierci w Miednoje. W 2007 roku został pośmiertnie awansowany do stopnia majora Wojska Polskiego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej śp. Lecha Kaczyńskiego.

Polecamy: Jurków: trwa zbiórka dla pogorzelców. Ogień strawił ich dorobek życia

Jan Antoni Stach to jedyna osoba urodzona na terenie dzisiejszej gminy Laskowa, której nazwisko figuruje na liście zbrodni katyńskiej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło: UG Laskowa