"Najboleśniejsza Matko jedyna, uproś nam łaskę u swego Syna” – to hasło odpustu w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej, który rozpoczyna się już jutro, w sobotę 15 września. W tym roku będzie to wyjątkowa uroczystość, przypadająca w roku setnej rocznicy poświęcenia kościoła!

Główne uroczystości odpustowe odbędą się w niedzielę, 16 września o godzinie 11.00. Mszy św. będzie przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Będzie to także dziękczynienie za zbiory.

Polecamy: Szpital w Limanowej oficjalnie ma już nowego dyrektora

Dokładna rozpiska uroczystości odpustowych na plakacie:

W głównym ołtarzu bazyliki w Limanowej odbiera cześć od wiernych Beskidu Wyspowego i całej diecezji tarnowskiej, łaskami słynąca figura Matki Bożej Bolesnej. Jest to rzeźba typu "pieta". Przedstawia Matkę Bożą trzymającą na kolanach umęczone ciało Jezusa. Rzeźba jest wykonana z jednolitego pnia lipowego. Jej wysokość wynosi około 90 cm. Z koroną wysokość dochodzi do 1 m.

Nieustalone jest do dziś miejsce i warsztat gdzie powstała figura limanowska. Prof. Józef Dutkiewcz dowodzi że pochodzi ona ze śląskiej szkoły rzeźbiarskiej i mogła powstać w latach 1300-1375. Kiedy i jak przybyła w okolice Limanowej trudno jest ustalić. Stare przekazy dowodzą że przybyła ona z Węgier w związku z falą reformacji w tym kraju, gdy kalwinizm wyrzucał z tamtejszych kościołów obrazy i figury maryjne. Prawdopodobne jakiś pobożny wędrowiec zabrał figurę ze sobą i około roku 1545 umieścił ją na przydrożnej lipie we wsi Mordarka.

Polecamy: Nowy sprzęt dla pięciu jednostek OSP i zmodernizowana remiza [zdjęcia]

Właśnie w Mordarce rozpoczął się wielki kult figury Matki Bożej Bolesnej przebywającej początkowo na drzewie, a od 1668 r. w kaplicy, którą konsekrował wizytujący to miejsce biskup krakowski Mikołaj Oborski.

Ks. Sebastian Liśkiewicz w 1745 r. postanawia przenieść figurę Matki Bożej do kościoła w Limanowej. Z tym faktem nie chce się pogodzić właściciel dworu w Mordarce, który nocą wykrada figurę z kościoła. Ostatecznie, dopiero w 1753 r. przeniesiono uroczyście figurę do świątyni limanowskiej.

Tu kult Piety rozwijał się z roku na rok a Stolica Apostolska potwierdziła ten kult zezwoleniem na koronację papieską. W dniu 11 września 1966 r. ówczesny metropolita krakowski, arcybiskup Karol Wojtyła w obecności wielu biskupów, kapłanów i ponad stu tysięcy wiernych ukoronował Panią Limanowską papieską koroną.

Po kradzieży korony ponownej rekoronacji dokonał w Krakowie papież Jan Paweł II 22 czerwca 1983 r. wobec milionowej rzeszy wiernych. Kult Matki Bożej Bolesnej w Limanowej jest niezwykle żywy. W sanktuarium gromadzi się wielu pielgrzymów z różnych stron kraju, a nawet z zagranicy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło: Diecezja Tarnowska, fot. Bazylika Limanowa