Jubileuszowy konkurs palm wielkanocnych w Limanowej z rekordowymi 15-metrowymi palmami

Barwne tradycje wielkanocne w limanowskiej bazylice zachwyciły mieszkańców
Wielkanocne palmy w Limanowej osiągnęły nowe rekordy kreatywności i rozmiarów podczas jubileuszowego, 35. Konkursu Palm Wielkanocnych.
- Barwne tradycje wielkanocne w limanowskiej bazylice zachwyciły mieszkańców
- Limanowa tętniła duchem wielkanocnym dzięki niezwykłym palmom i ich twórcom
To wydarzenie nie tylko przyciągnęło miłośników regionalnej sztuki ludowej, ale także pokazało, jak żywe są lokalne zwyczaje związane z Niedzielą Palmową.
13 kwietnia w sercu Limanowej, w bazylice pw. Matki Boskiej Bolesnej, odbyła się wyjątkowa rywalizacja artystyczna. Do konkursu zgłoszono aż 28 palm, które rywalizowały w trzech kategoriach: palmy wysokie powyżej 8 metrów, średnie od 3 do 8 metrów oraz małe do 3 metrów. Każda z nich była misternie wykonana z naturalnych materiałów zgodnie z miejscowymi tradycjami wikliny, bukszpanu, jałowca czy bazii nie brakowało w tych imponujących kompozycjach.
Limanowa tętniła duchem wielkanocnym dzięki niezwykłym palmom i ich twórcom
Organizatorzy konkursu parafia oraz Urząd Miasta Limanowa postawili sobie za cel nie tylko promocję pięknej tradycji plecenia palm, ale również integrację mieszkańców różnych pokoleń oraz ochronę dziedzictwa kulturowego regionu. Jury pod przewodnictwem m.in. Jolanty Szyler i Teresy Staśko oceniało prace pod kątem zgodności z regulaminem, estetyki oraz pomysłowości twórców.
W kategorii najwyższych palm triumfował Krzysztof Tokarczyk ze swoją imponującą 15-metrową palmą ozdobioną aż 2450 kwiatami! Tuż za nim uplasowali się Ksawery i Nikodem Wojcieszak z palmą mierzącą 12 metrów. Wśród średnich palm pierwsze miejsca zdobyli Alicja i Kamil Bulanda oraz rodzina Zelków, którzy zachwycili publiczność precyzją wykonania i bogactwem zdobień.
Nie zabrakło też emocji w kategorii najmniejszych palm tu na podium stanęli m.in. Wojciech Małucha oraz przedszkole im. Biskupa Piotra Bednarczyka, które zaprezentowało palmę liczącą prawie pół tysiąca kwiatów. Wszystkie zgłoszone prace zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami oraz cennymi upominkami ufundowanymi przez szerokie grono sponsorów wspierających to wydarzenie.
Ta barwna tradycja pokazuje, jak ważne jest pielęgnowanie lokalnych zwyczajów i jak wiele radości może przynieść wspólna praca nad zachowaniem dziedzictwa kulturowego Limanowej.
Urząd Miasta Limanowa
Autor: Start