W dniach 4-6 września 2018 w Krynicy-Zdrój odbyło się Forum Ekonomiczne, na które przybyły lokalne, państwowe, a nawet światowe władze oraz prezesi światowych spółek i przedstawiciele świata nauki, kultury i mediów.

W Centrum Konferencyjnym znajdującym się wokół krynickiego deptaku trwały gorące dyskusje dotyczące biznesu, zarządzania, bezpieczeństwa, innowacji, energetyki, inwestycji i rozwoju, makroekonomii, polityki międzynarodowej czy ochrony zdrowia. Odbyło się 6 sesji plenarnych oraz 180 paneli dyskusyjnych, wykładów, debat i warsztatów.

Polecamy: Zderzenie samochodów na krajówce. Dwie osoby w szpitalu

Forum Ekonomiczne przyniosło duże korzyści dla Małopolski. Wiceprezes Fundacji Sądeckiej Jerzy Bochyński otrzymał od marszałka Jacka Krupy, wicemarszałka Stanisława Sorysa i wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierza Barczyka umowę gwarantującą przyznanie dofinansowania z RPO w wysokości 5,7 mln zł na nowe trasy biegowo-rowerowe. Dzięki dotacji, która została przyznana gminom: Bobowa, Chełmiec, Łącko, Nowy Sącz i Stary Sącz, pojawi się 18 km nowych tras dla biegaczy i rowerzystów. Powstanie m.in. trasa na szczyt Góry Parkowej, a także zostanie odbudowana kładka pieszo-rowerowa na potoku Czarna Woda w Łącku.

-Bieganie i jazda na rowerze jeszcze nigdy nie były w Małopolsce tak popularne jak teraz. Mieszkańcy regionu zdają sobie w końcu coraz bardziej sprawę z tego, że aktywny tryb życia jest inwestycją w to, co najważniejsze – własne zdrowie- mówił marszałek Jacek Krupa.

Polecamy: Sezon smogowy niestraszny! Placówki w regionie z nowym wyposażeniem!

Na Forum Ekonomicznym rozmawiano o wyzwaniach stojących przed samorządami, partnerskich kontaktach czy wymianie dobrych praktyk.

-Środki z Unii Europejskiej, jak również nasze własne, pozwoliły zbudować nowoczesny region z dobrą infrastrukturą i otwartym kursem na innowacje. Co więcej, w swoich działaniach zwróciliśmy szczególną uwagę na budowanie małopolskiej tożsamości. Skoncentrowaliśmy mieszkańców wokół wspólnych wartości i tradycji – mówił o Małopolsce marszałek Jacek Krupa

W dyskusji pod hasłem ,,Elektromobilność jako szansa i wyzwanie dla samorządów” uczestniczyli samorządowcy na czele z przewodniczącą sejmiku Urszulą Nowogórską, a także radnym województwa małopolskiego i wiceprezesem PGE Pawłem Śliwą. Zaprezentowane zostały samochody elektryczne, jak i również stacja ładowania pojazdów.

Na Forum Ekonomicznym nie zabrakło również środowiska młodzieżowego, reprezentowanego przez 400 młodych z 43 państw Europy. Na uroczystej sesji inaugurującej XII Forum Ekonomiczne Młodych Liderów marszałek Małopolski Jacek Krupa skierował głos do słuchaczy:

,,Do Krynicy-Zdroju zjeżdżają wielcy tego świata, aby dyskutować o aktualnych problemach i wyzwaniach, a w Nowym Sączu gromadzą się młodzi ludzie, którzy już za chwilę wezmą ten świat w swoje ręce. To wielka odpowiedzialność, z której jestem przekonany, zdajecie sobie sprawę. Takie wydarzenia są bez wątpienia wyjątkową okazją do wymienienia się doświadczeniami z rówieśnikami z różnych stron świata oraz do uczenia się od siebie nawzajem. Jako trochę starszy, a przez to bardziej doświadczony kolega chciałbym zachęcić do działania w lokalnych społecznościach. Jestem przekonany, że wielu z Was już to robi i osiąga na tym polu pierwsze sukcesy. To właśnie pracując dla swoich miejscowości czy regionów możecie zdobyć cenne doświadczenie i przede wszystkim wyrobić w sobie wrażliwość na ludzkie potrzeby, co jest prawdziwą esencją pracy w polityce czy administracji.”

Samorządowcy, naukowcy i producenci wód uczestniczyli także w panelu dyskusyjnym pt. „Małopolskie wody jak francuskie wina”.

Polecamy: Dwie drogi do remontu. Ruszają inwestycje za 600 tys. złotych!

Podczas tegorocznej edycji forum przez Związek Powiatów Polskich przyznawany był także tytuł „Samorządowca 20-lecia”. Wśród grona 20-stu uhonorowanych znalazł się Starosta Limanowski Jan Puchała. Więcej o samym odznaczeniu tutaj.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Źródło/fot: UMWM Kraków