W ośmiu placówkach oświatowych na terenie gminy Tymbark w dniu 11 września 2018r w ramach realizacji zadań obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego przeprowadzono próbne ewakuacje uczniów i przedszkolaków. W ewakuacjach udział również wzięli wychowawcy i personel poszczególnych szkół i przedszkoli.

Łączna liczba ewakuowanych osób wynosiła 936 . Czas trwania ewakuacji wynosił do 5 minut. Przebieg próbnych ewakuacji oceniali: asp. Aneta Mężyk - Adamczyk z Komisariatu Policji w Tymbarku, komendant oddziału gminnego straży pożarnych druh Zbigniew Kaptur, druh Szymon Rybka z jednostki OSP Tymbark oraz inspektor ds. obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego Urzędu Gminy w Tymbarku Robert Nowak.

Polecamy: Szpital w Limanowej ma już oficjalnie nowego dyrektora

Akcjami w placówkach oświatowych kierowali osobiście dyrektorzy tych placówek. Przedstawiciele służb omówili rodzaje alarmów i komunikatów ostrzegawczych oraz zagrożenia gminy Tymbark, zasady bezpiecznego poruszania się na drogach w tym obowiązek noszenia odblasków oraz zasady bezpieczeństwa podczas ewakuacji.

Bardzo wysoko oceniono przebieg ewakuacji we wszystkich placówkach oświatowych w tym zaangażowanie dzieci oraz młodzieży. Świadczy to o przywiązywaniu dużej uwagi do problematyki bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego przez dyrekcję wszystkich placówek oświatowych na terenie gminy Tymbark.

Polecamy: Nowy sprzęt dla pięciu jednostek OSP i zmodernizowana remiza [zdjęcia]

-Tego typu praktyczne ćwiczenia ewakuacyjne organizujemy na terenie gminy Tymbark każdego roku we wszystkich placówkach oświatowych – mówi druh Zbigniew Kaptur, komendant oddziału gminnego ZOSP RP w Tymbarku.

-Podczas ćwiczeń sprawdzamy realność przyjętych założeń w planach ewakuacyjnych oraz kierowanie i przebieg praktycznych działań. Jest to bardzo ważny element szkoleniowy w ramach obrony cywilnej wśród dzieci i młodzieży naszej gminy – dodaje druh Szymon Rybka z OSP Tymbark.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło/fot: UG Tymbark